Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2023 14:10

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ “ΑΘΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ” : Νίκες για Δήμο Καλαμάτας και Πολιτικούς Μηχανικούς

Στα πρώτα παιχνίδια που έγιναν τη Δευτέρα για την 7η αγωνιστική, οι Πολιτικοί Μηχανικοί και ο Δήμος Καλαμάτας επικράτησαν αντίστοιχα της Θουρίας με 63-60 και της Αστυνομίας με 70-54.

Οι Πολιτικοί Μηχανικοί επικράτησαν με 3 πόντους διαφορά και έφτασαν στην 6η τους νίκη στο πρωτάθλημα, που τους διατηρεί στην πρώτη δυάδα. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς το πρώτο 10λεπτο έληξε ισόπαλο 16-16, ενώ στα δύο επόμενα η Θουρία ήταν μπροστά στο σκορ με 5 και 1 πόντο αντίστοιχα, όμως στο τελευταίο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους αποτέλεσμα και να φτάσουν στη νίκη.
Η ομάδα του Δήμου Καλαμάτας πέτυχε την 3η της νίκης στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την Αστυνομία με 16 πόντους διαφορά. Ο Δήμος εκμεταλλεύτηκε την ευχέρεια του στο σκοράρισμα και από το ξεκίνημα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος. Η Αστυνομία, παρότι έμεινε 11 πόντους πίσω στο πρώτο 10λεπτο έβγαλε αντίδραση στα δύο επόμενα όπου κατάφερε να μειώσει στο 2ο στους 4 πόντους και στο 3ο στους δύο. Η αντιπίθεση όμως δεν είχε διάρκεια, αφού οι παίκτες της ήταν πολύ άστοχοι στο 4ο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν μόλις 5 πόντους και οδηγήθηκαν στη ήττα με 16 πόντους διαφορά.