Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2023 12:12

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Με πολυφωνία στην επίθεση ήρθε η τρίτη σερί νίκη

Την τρίτη σερί νίκη του στη National League 2 πανηγύρισε την Κυριακή ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων, επικρατώντας στο γήπεδό του με σκορ 76-66 του Αργοναύτη Νέας Κίου.

Μια νίκη που ήρθε χάρη στην πολυφωνία στην επίθεση, καθώς πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σίμοβιτς ήταν για μία ακόμα φορά από τους κορυφαίους, έχοντας 17 πόντους, όσους και ο Λαζαρίδης.
Ο Σκλήβας σημείωσε 16 και οι Γιαννακόπουλος, Γιαννόπουλος από 10. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν κυρίως στους Παλλαδινό και Πρεδάρη (από 13 πόντους). Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων ήταν κακός μόνος στην τρίτη περίοδο και αυτό είχε ως συνέπεια το +14 του πρώτου ημιχρόνου (36-22), να γίνει -4 (50-54). Στην τελευταία περίοδο όμως, ανέβασε στροφές, πέτυχε 28 πόντους και δέχτηκε μόνο 12 για να επικρατήσει με 76-66. Με αυτή τη νίκη έφθασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση του 1ου ομίλου της National League 2, μαζί με την Παναχαϊκή.
Η Παναχαϊκή είναι ο επόμενος αντίπαλος του Γ.Σ. Γαργαλιάνων, που έχει 4 νίκες και 3 ήττες σε εφτά αγωνιστικές.
Δεκάλεπτα: 17-14, 36-22, 50-54, 76-66
Διαιτητές: Καψιώχας, Περδετζόγλου, Βαγγάλης
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (A. Κούτρης): Σίμοβιτς 17(2), Σκλήβας 16, Γιαννακόπουλος 10, Γιαννόπουλος Δ. 10, Παπουτσής, Λαζαρίδης 17(4), Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας 4, Τσαγκάρης.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Αθ. Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 4, Κωνσταντίνου 9(3), Ρούζιος 6(2), Παλλαδινός 13, Δανίκας 5, Μιχόπουλος, Πρεδάρης 13(3), Μιχαλόπουλος Μ. 3, Κατσένης 9(1), Οικονόμου, Κύρκος, Φλεβάρης 4.