Δευτέρα, 03 Ιουνίου 2024 14:54

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ «ΑΘΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ»: Δύο παιχνίδια σήμερα για την 4η αγωνιστική

Με τις αναμετρήσεις της 4ης αγωνιστικής θα συνεχιστεί αυτή την εβδομάδα το πρωτάθλημα μπάσκετ “Αθληση για όλους”.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα σήμερα θα γίνουν δύο ματς Γεωπόνοι – Route 66/Sanji στις 8.30 μ.μ. στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας και Πολιτικοί Μηχανικοί – Αναγέννηση στις 10 το βράδυ στην Τέντα. Οι υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις έχουν προγραμματιστεί να γίνουν, Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής έχει ως εξής:

Δευτέρα 3/6
Γεωπόνοι - Route 66/Sanji 20:30 (Στάδιο)
Πολιτικοί μηχανικοί - Αναγέννηση 22:00 (Τέντα)
Τρίτη 4/6
Αστραπη Panprod - Subsonic social 22:00 (Τέντα)
Πέμπτη 6/6
Δικηγόροι - Old Stars 22:00 (Τέντα)
Παρασκευή 7/6
Θουρία - Υγειονομικοί 22:00 (Τέντα)

Κερδισμένοι οι Υγειονομικοί

Οι Υγειονομικοί ήταν οι νικητές στο ντέρμπι κορυφής της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ “Αθληση για όλους” μετά τη νίκη τους με 70-67 στην παράταση επί των Old stars.
Οι δύο ομάδες που ήταν οι φιναλίστ στον περσινό τελικό (τον κέρδισαν οι Old stars), διεκδίκησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς τη νίκη. Στο α’ ημίχρονο οι Υγειονομικοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με εφτά πόντους 32-25, ενώ στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους 43-47. Στην 4η αν και πέτυχαν τέσσερις πόντους περισσότερους από τον αντίπαλο τους, δεν έφταναν ώστε να κερδίσουν και το ματς έληξε ισόπαλο. Στο έξτρα 5λεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 11 πόντους από τους οποίους 7 οι Υγειονομικοί, που αποδείχθηκαν αρκετοί ώστε να φτάσουν στην επικράτηση.
Σκόρερ της αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Κώστας Παυλόπουλος, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους (με 2 τρίποντα) και οδήγησε τους Πολιτικούς Μηχανικούς στην νίκη με 64-50 απέναντι στην Αστραπή Panprod. Οι Πολιτικοί Μηχανικοί βρίσκονται στην δεύτερη θέση με πέντε βαθμούς, την οποία μοιράζεται με τους Γεωπόνους που επιβλήθηκαν 53-34 της Subsonic social, την Αναγέννηση, που επικράτησε 59-51 των Δικηγόρων και της Old star που ηττήθηκε από τους Υγειονομικούς. Τη δεύτερη νίκη της σημείωση η Route 66/Sanji, που κέρδισε τη Θουρία με 45-43 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Το τελευταίο 10λεπτο κύλησε με εναλλαγές στο σκορ, όπου πότε η μία και πότε η άλλη ομάδα έπαιρνε το προβάδισμα. Στο τέλος όμως, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.