Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2024 14:55

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ζωντανή για τον τίτλο η Καλαμάτα ‘80

Νικήτρια έφυγε την Τετάρτη το βράδυ από τη Μεγαλόπολη η Καλαμάτα ‘80, καθώς επικράτησε με σκορ 67-53 του Πολύβιου στον πρώτο τελικό στην Α1 κατηγορία μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και μείωσε σε 2-1, με δεδομένο ότι μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν.

Ο Πολύβιος ξεκίνησε τους τελικούς με σκορ 2-0 υπέρ του και με πλεονέκτημα έδρας, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζεται μια νίκη για να πάρει τον τίτλο, μιας και η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες. Η Καλαμάτα ‘80 , ωστόσο, έμεινε ζωντανή με το διπλό στη Μεγαλόπολη και έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-2 στον δεύτερο τελικό, που θα γίνει αυτή την Κυριακή στις 8.30 μ.μ. στην Τέντα. Εάν τα καταφέρει, τότε όλα θα κριθούν σε τρίτο παιχνίδι, την Τετάρτη 26 Ιουνίου στην έδρα του Πολύβιου.
Στον πρώτο τελικό ο Πολύβιος μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 11-0 στα 3 πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια οι “λύκοι” βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο- 6 (19-13), ενώ πήγαν στο ημίχρονο πίσω με την ελάχιστη διαφορά (28-27).
Στο β’ μέρος η Καλαμάτα ‘80 μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα οχτώ πόντων, που όχι μόνο το διατήρησε, αλλά το αύξησε στην τελευταία περίοδο.
Η νίκη ήρθε χάρη στην εντυπωσιακή εμφάνιση της τρίτης περιόδου, όπου η Καλαμάτα ‘80 πέτυχε 25 πόντους και δέχτηκε 12.
Κορυφαίοι για τους καλαματιανούς οι Σκοπέτος, Αλεξανδρόπουλος και Αναγνωστόπουλος, με 19, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.
Για τους γηπεδούχους διψήφιοι ήταν οι Τζιούβελης (15 πόντοι) και Τρυφωνόπουλος (13 πόντοι).
Δεκάλεπτα: 19-13, 28-27, 40-52, 53-67.
Διαιτητές: Ρίζος, Καρακωνσταντόπουλος.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ: Τζιούβελης 15 (2), Τρυφωνόπουλος 13 (3), Καλταμπάνης 4, Γεωργανάς 4, Ν. Μακρής 3 (1), Σταματόπουλος 3 (1), Κουτίβας 3 (1), Σιαμπάνης 2, Σιαμπής 2, Α. Μακρής 2, Κωτσόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Κορογώνας): Σκοπέτος 19 (2), Αλεξανδρόπουλος 14 (2), Αναγνωστόπουλος 11 (3), Κωνσταντίνου 9, Κομπότης 5 (1), Γεωργακόπουλος 4, Αλοίμονος 2, Μήλας 2, Νικολακόπουλος, Πανταζής, Τσιλίκας.