Σάββατο, 14 Μάρτιος 2015 00:01

Σε περιπέτειες ο Ολυμπιακός για το πλεονέκτημα μετά την ήττα από τη Φενέρ

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του ΣΕΦ στη φετινή Ευρωλίγκα, απέναντι στην Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, ενώ απώλεσε και την ευκαιρία να εξασφαλίσει ουσιαστικά από σήμερα το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης, με την τουρκική ομάδα να έχει πλέον τον πρώτο λόγο (κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα στην Πόλη, 68-74).

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 73-64 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της φάσης των «16», υπέστησαν τη 2η ήττα τους στον 6ο όμιλο, ενώ με το ίδιο ρεκόρ οι Τούρκοι (8-2) πέρασαν στην κορυφή του γκρουπ.

Με τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη (αγωνίστηκε με ένεση στο γόνατο) να μένει στα... ρηχά στο σκοράρισμα (5π.) και να αποδίδει μόνο στο κομμάτι της δημιουργίας (10ασ.), τον Βαγγέλη Μάντζαρη να παίζει με διάστρεμμα, και τους «ερυθρόλευκους» ψηλούς να μην μπορούν να διεκδικήσουν τα επιθετικά ριμπάουντ (4 έναντι 12 της Φενέρ), ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να πείσει ότι είναι ικανός για τη νίκη. Παράλληλα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα είχε και με την... αστοχία της και το έργο της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ έγινε εύκολο, ειδικά από τη στιγμή που είχε τον Άντριου Γκάουντλακ να... οργιάζει (24π. με 6/7 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 50-55, 64-73

Η αδυναμία του Ολυμπιακού να διεκδικήσει τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στα ψηλά κορμιά της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (0 στο α΄ δεκ.), σε συνδυασμό με την απρόσεκτη άμυνα, κυρίως στην περιφέρεια, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Γκάουντλακ για εκτελέσεις από τα 6.75 (2/2) έφεραν γρήγορα τους «ερυθρολεύκους» σε μειονεκτική θέση. Ωστόσο, κάποιες καλές άμυνες και η βοήθεια του Σλούκα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μπει στη δεύτερη περίοδο με το σκορ ισόπαλο 19-19. Ένα γρήγορο σερί των Τούρκων στα πρώτα λεπτά της 2η περιόδου (6-0), πάντως, βοήθησε τη Φενέρ να βρει και πάλι ρυθμό (19-25 στο 13΄). Λαφαγιέτ από τα 6.75 (2/3 στο β' δεκ.) και Ντάνστον κοντά στο καλάθι ισορρόπησαν την κατάσταση (33-33 στο 18΄), αλλά η απόλυτη κυριαρχία των Τούρκων στα επιθετικά ριμπάουντ (7 έναντι 0 του Ολυμπιακού μέχρι το ημίχρονο) τους βοήθησε να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (35-39).

Στην τρίτη περίοδο και με τον Σπανούλη να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας (έφτασε τις 9 ασίστ) και να συνεργάζεται άψογα με τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν και πάλι στο 24΄ (43-43). Ωστόσο, ο αρχηγός των Πειραιωτών συμπλήρωσε 3 φάουλ και έκατσε στον πάγκο, η ελληνική άμυνα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τον Γκάουντλακ (έφτασε τους 20π. με 6/7 τρίποντα), η Φενέρ συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (30-20) και οι Τούρκοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (50-55).

Στον επίλογο του αγώνα οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ξέφυγαν γρήγορα με 51-60, αλλά με τον Λαφαγιέτ να δίνει το σύνθημα από τα 6.75 ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την ανατροπή (56-60 στο 35΄). Ωστόσο, με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να μην αποδίδει απόψε και τους Τούρκους να βρίσκουν στο πρόσωπο του Μπιέλιτσα τα καθοριστικά τρίποντα (2/2, 56-68 στο 38΄) η Φενέρ χωρίς να αγχωθεί έφτασε άνετα στη νίκη με 73-64, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που μάταια πάλευε να σώσει τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λάτισεφς (Λετονία), Κόρτες (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Ντάνστον 12, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 9 (1), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 14 (3), Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γκάουντλακ 24 (6), Ζήσης 1, Χίκμαν 7 (1), Μπιέλιτσα 16 (3), Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 5, Σαβάς 4, Βέσελι 7, Πρέλτζιτς 5 (1).