Τρίτη, 19 Μάιος 2015 20:01

Εκανε το... χρέος του και πέρασε ο μπασκετικός Παναθηναϊκός

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την Τρίτη (19/5) ο Παναθηναϊκός.

Μετά την ήττα στον δεύτερο αγώνα της σειρά στης Ρόδο, οι «πράσινοι» δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στον 3ο αγώνα στο ΟΑΚΑ και πήραν άνετα τη νίκη με 100-70.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μαυροκεφαλίδης που πέτυχε 16 πόντους, με τον Διαμαντίδη να είναι ο… άρχοντας των ασίστ, μοιράζοντας 13. Εξαιρετικός ήταν και ο Παπαγιάννης που είχε 7/7 δίποντα.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Ρόδου, που είχε έρθει στην Αθήνα με 9 παίκτες, λόγω απουσιών, είχε πρώτο σκόρερ τον Γουότερς.

Το μόνο που αμαυρώνει τη νίκη των «πρασίνων» είναι ο τραυματισμός του Μπατίστα, που θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 4-0 στα δύο λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 13-2 και πήρε κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-15.

Με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη, το «τριφύλλι» άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς, με τον Κολοσσό να δυσκολεύεται να ακολουθήσει και να βρίσκεται στο τέλος του ημιχρόνου στο -20 (51-31).

Η συνέχεια παρέμεινε «πράσινη», με τον Παπαγιάννη να παίρνει τα… ηνία και να συμβάλλει σε ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 72-45.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 35 πόντους στο τέταρτο και τελευταίο μέρος (89-54), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται τελικά με τον πίνακα του σκορ να γράφει το… στρογγυλό 100-30.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 51-31, 72-45, 100-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σλότερ 8, Μποχωρίδης 7, Φώτσης 10 (2), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 3 (1), Μπατίστα 7, Μπλουμς 8, Παπαγιάννης 14, Λούντζης 2, Κούπερ 9 (3), Μόργκαν 12 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 7, Λαρεντζάκης 4, Γουότερς 18 (2), Μανωλόπουλος 11 (1), Στεφανίδης 10 (2), Λίντεν 11 (2), Σκοτ 2, Τσάμης 7.