Σάββατο, 05 Δεκέμβριος 2015 10:38

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Ξεχωρίζει το ντέρμπι ΑΕ Αβίας - Ακρίτας Κορώνης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Ξεχωρίζει το ντέρμπι ΑΕ Αβίας - Ακρίτας Κορώνης

Το ντέρμπι που θα γίνει σήμερα στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία ανάμεσα στην τρίτη στην βαθμολογία ΑΕ Αβίας και τον δεύτερο Ακρίτα Κορώνης ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής.


Η πρωτοπόρος Εράνη θα έχει θεωρητικά εύκολο έργο καθώς θα υποδεχθεί την ουραγό της βαθμολογίας ομάδα της Μεθώνης.
Η Αναγέννηση Παραλίας θα φιλοξενηθεί από τον Παπαφλέσσα Χώρας και θέλει το διπλό ώστε να εκμεταλλευτεί την βαθμολογική απώλεια που θα έχουν η Αβία ή η Κορώνη (ή και οι δύο) και να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην προνομιούχο τριάδα της βαθμολογίας.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει το Καλαματιανό ντέρμπι του Κεραυνού με τον Αίαντα ενώ η Ομόνοια θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στον Απόλλωνα Πεταλιδίου, στο ματς που θα γίνει σήμερα στο γήπεδο «Γ. Λουκαρέας».
Στο Ασπρόχωμα η ομώνυμη ομάδα θα υποδεχθεί τον Νέο Άρι ενώ ο Ηρακλής Καλαμάτας θα ψάξει την πρώτη του νίκη απέναντι στον Χανδριναϊκό, ο οποίος προέρχεται από μεγάλη νίκη επί της Ομόνοιας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σάββατο
Α.Ε. Αβίας - Ακρίτας Κορώνης
Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 3 μ.μ.
Αλεξέας, Τσουκάλη, Κασκάνης
Ομόνοια - Απόλλωνας Πεταλιδίου
Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 3 μ.μ.
Γκούμας, Τσοπανάκης, Ταβουλαρέας
Εράνη - Μεθώνη
Γήπεδο Φιλιατρών, 3 μ.μ.
Τουρλομούσης, Μπασιλάρης, Σταύρου
Κεραυνός - Αίαντας
Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 6 μ.μ.
Ψηλοπαναγιώτης, Βοσνάκης, Τσουκάλη

Κυριακή
Ασπρόχωμα - Νέος Αρις
Γήπεδο Ασπροχώματος, 3 μ.μ.
Σκόρδος, Αντωνόπουλος, Τσουκάλη
Παπαφλέσσας Χώρας - Αναγέννηση Παραλίας
Γήπεδο Χώρας, 3 μ.μ.
Ζαρακοβίτης, Βρυώνης, Ταβουλαρέας
Ηρακλής Καλαμάτας - Χανδριναϊκός
Γήπεδο "Π. Μπαχράμης", 6 μ.μ.
Καστανάς, Βοσνάκης, Σταυρόπουλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 10 αγώνες)
1. Εράνη     33-10      26
2. Ακρίτας Κορώνης          23-9     23
3. Α.Ε. Αβίας     13-9     21
4. Αναγέννηση Π.     19-12     19
5. Αίας     14-9     15
6  Ομόνοια     19-16     14
7. Ασπρόχωμα     14-16     13
-. Παπαφλέσσας Χώρας     15-16     13
-. Χανδριναϊκός     19-18     13
10. Απόλλων Πεταλιδίου     13-21     10
11. Νέος Αρις     12-29     9
12. Κεραυνός     6-17         7
13.. Ηρακλής     9-15     5
14. Μεθώνη     6-18         3

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ