Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015 14:39

Στο 95' δραπέτευσε με το τρίποντο η Σπάρτη από την Καλαμάτα

Φινάλε για γερά νεύρα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, καθώς η ΑΕ Σπάρτης έφυγε νικήτρια από την Καλαμάτα με γκολ στο.... 95'

Στο 95' η Σπάρτη πήρε τη νίκη με 2-1 στην Καλαμάτα απέναντι στην Μεσσηνιακή ομάδα που σε ένα ακόμη ματς φωνάζει για την διαιτησία. Στη φάση του γκολ της Σπάρτης στο 95' οι γηπεδούχοι φωνάζουν για οφσάιντ του Αναστασάκου και όπως είδαμε τη φάση μάλλον έχουν δίκιο.

Τελικό 1-2, εξαλλοι πανηγυρισμοι των φιλοξεούμενων και διαμαρτυρίες της Καλαμάτας.

95' γκολ ο Γκαλίτσιος με κεφαλιά από σέντρα Αναστασάκου, φωνάζουν για οφσάιτ οι γηπεδούχοι.

90' Κίτρινη στον Παλιούρα.

84' Τρίτη αλλαγή και η Καλαμάτα, βγαίνει ο Κερμενίδης, μπαίνει ο Κολημήτρας

82' Ο Καλαγκάνης βρήκε τον Παναγιωτόπουλο στην περιοχή, έγκαιρη επέμβαση του Γκαλίτσιου που έδιωξε

81' Ο Αναστασάκος βρέθηκε σε θέση βολής, όμως κόντραρε σωτήρια ο Λίπι

78' Κίτρινη ο Σπηλιωτόπουλος

76' Φάουλ του Χαλίλι, κεφαλιά ο Μπιταξής, σε καλή θέση ο Παλιούρας μπλόκαρε.

75' Τρίτη αλλαγή η Σπάρτη, μπαίνει το μεγάλο όνομα της Λακωνικής ομάδας, ο Ηλίας Αναστασάκος στη θέση του Τάντιτς

71' Κίτρινη στον Οικονομόπουλο

70' Παραμενει το 1-1 στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, παιχνίδι κέντρου χωρίς ευκαιρίες στο β' ημίχρονο μέχρι τώρα

61' Ο Καλογερής στη θέση του Ραχήλ για την Σπάρτη.

57' Εχει την υπεροχή στο ξεκίνημα της επανάληψης η Σπάρτη, χωρίς ευκαιρία ακόμη στο β' ημίχρονο όμως το ματς.

50' Αλλαγή η Καλαμάτα, μπαίνει ο Αγγελόπουλος στη θέση του Αθανασόπουλου.

47' Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το β' ημίχρονο οι ομάδες.

46' Στο ημίχρονο έγινε και η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς της Καλαμάτας, το μηχανάκι Kaisar 100 cc κερδίζει ο αριθμός 3478.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, στο 1-1 η Καλαμάτα με τη Σπάρτη από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ του Τορεζάνι στο 6' και του Ηλιόπουλου στο 14'.

Παράπονα του προπονητή της Καλαμάτας Λεωνίδα Μπίλη στο διαιτητικό τρίο, την ώρα που αυτοί πήγαιναν στα αποδυτήρια

Ημίχρονο 1-1 στην Καλαμάτα, σε άλλο ματς Λεβάντε - Παναργειακός 1-2.

39' Κίτρινη στον Λίπι της Καλαμάτας.

36' Πάντα στο 1-1, σε ένα ανοικτό ματς με γρήγορο ρυθμο.

32΄Σε άλλα ματς του ομίλου Δόξα Μανωλάδας - Βάρδα 2-1, Ηρακλής Ψαχνών - Βύζας Μεγάρων 1-0.

28' Ο Τσιμικλής φεύγει πλέον από το κέντρο της άμυνας και πάει σε θέση αμυντικού μέσου, στη θέση του δηλαδή, ενώ στο κέντρο της άμυνας πάει ο Λίπι μαζί με τον Λένγκα.

27' Πρώτη αλλαγή και η Καλαμάτα, μπαίνει ο Λίπι στην θέση του Νινιού, με σκοπό να διορθωθεί η προβληματική αμυντική εικόνα της ομάδας στο ξεκίνημα.

15' Ο Ηλιόπουλος δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Μετά το γκολ ο Σιώτης βγήκε λόγω τραυματισμού για τη Σπάρτη κια μπήκε ο Χαλίλι.

14' Φοβερό γκολ ο Ηλιόπουλος, 1-1 η Σπάρτη. Ο πρώην παίκτης της Καλαμάτας με ωραία προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον Παλιούρα και ισοφάρισε σε 1-1.

6' γκοοοοοοολ Τορεζάνι 1-0!!!!! Πολύ ωραίο γκολ για την Καλαμάτα. Ο Ρήγας συνδυάστηκε από αριστερά με τον Κερμενίδη και έβγαλε τη σέντρα, ο Λένγκα έστρωσε με το στήθος στον Τορεζάνι και αυτός με ωραίο σουτ λίγο μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κραβαρίτη γράφοντας νωρίς το 1-0.

4' Ο Μεσσήνιος πρώην μεσοεπιθετικός της Καλαμάτας Κώστας Ηλιόπουλος σήμερα είναι αντίπαλος της Καλαμάτας.

1' Ξεκίνησε το ματς, περίπου 600 θεατές στο γήπεδο, μεταξύ των οποίων κια περίπου 80 φίλοι της Σπάρτης.

Η σύνθεση της Καλαμάτας

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Παλιούρας, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Τσιμικλής, Ρήγας, Νινιός (27' Λίπι), Αθανασόπουλος (50' Αγγελόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Τορεζάνι, Κερμενίδης (84' Κολημήτρας).

ΣΠΑΡΤΗ Κραβαρίτης, Δ.Σιώτης (15' λ.τ. Χαλίλι), Δημολιός, Γκαλίτσιος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονομόπουλος, Ραχίλ (61' Καλογερής), Μπιταξής, Αναστασόπουλος, Τάντιτς (75' Αναστασάκος), Ηλιόπουλος.

Διαιτητής είναι ο Μιάρης με βοηθούς τους Κορτέση, Καραγιαννίδη, όλοι από την Αθήνα.