Κυριακή, 22 Μάιος 2016 15:02

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Με Τσάτσο νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Γυθείου και έμεινε μόνος στην κορυφή

Αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στη Γ' εθνική έκανε ο Τσικλητήρας Πύλου μετά τη σημερινή του νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού Γυθείου σε ένα κατάμεστο γήπεδο! "Χρυσός" σκόρερ ήταν ο Σωτήρης Τσάτσος στο 85', με τους πρωταθλητές Μεσσηνίας να είναι καλύτεροι από την ομάδα του Γυθείου (ειδικά στο β' ημίχρονο), η οποία πάντως έδειξε καλά στοιχεία. Ετσι ο Τσικλητήρας είναι πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία με 7 βαθμούς μετά από 3 αγώνες, ενώ ακολουθεί η Δόξα Μεγαλόπολης με 5 και η Ενωση Λέρνας με 4. Επόμενη αγωνιστική την προσεχή Τετάρτη με τα παιχνίδια Ενωση Λέρνας - Τσικλητήρας Πύλου και Δόξα Μεγαλόπολης - Ολυμπιακός Γυθείου.

Σε θέση οδηγού ο Τσικλητήρας μετά από τις 3 πρώτες αγωνιστικές στον 13ο όμιλο των μπαράζ ανόδου. Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας έχουν 7 βαθμούς, 5 έχει η Δόξα Μεγαλόπολης, 4 η Ενωση Λέρνας και χωρίς βαθμό είναι ο Ολυμπιακός Γυθείου.

Τελείωσε και το ματς στη Μεγαλόπολη, η Δόξα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ενωση Λέρνας.

Τελικό αποτέλεσμα στην Πύλο, ο Τσικλητήρας παίρνει μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού Γυθείου με 1-0!

90' Bγαίνει ο Τσάτσος και αποθεώνεται. Στη θέση του ο Σίνος

Ο Νάτσης έκανε εξαιρετική ενέργεια από αριστερά, γύρισε στο Γραμματικόπουλο που είδε έξυπνα τον Τσάτσο και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφυγε... σφαίρα για την κερκίδα.

85' Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ1 1-0 Ο Τσάτσος και το γήπεδο παίρνει φωτιά

Ο Γραμματικόπουυλος εκτελεί η μπάλα δοκάρι και άουτ.

82' Xωρίς σκορ στην Πύλο. Φάουλ όμως σε πολύ καλή θέση για τους γηπεδούχους.

79' Aλλαγή για τους φιλοξενούμενους ο Πατσάκος στη θέση του Δ. Λιγνού

Παραμένει το 0-0 στην Πύλο, με τον Τσικλητήρα να προσπαθεί για το γκολ που θα του δώσει και τη νίκη.

77' Ο Νάτσης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά πλάσαρε άουτ από το κάθετο δοκάρι.

76' Ο Ανταλής από αριστερά μπαίνει στην περιοχή, αλλά καθυστερεί να πλασάρει και κόβεται, ο Κυριαζόπουλος παίρνει την απόκρουση και σουτάρει ψηλά άουτ.

71' Ο Η. Ρασσιάς τραβάει το Γραμματικόπουλο, αλλά ο ρέφερι δεν δείχνει το σημείο του πέναλτι προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρόες

69' Δεύτερη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Εξω ο Χοτζάι που ήταν από τους πιο καλούς (γι' αυτό και ακούστηκαν παράπονα από την εξέδρα γι' αυτή την αλλαγή) και μέσα ο Μουράτης.

67' Σέντρα Διακουμή από δεξιά, ο Γραμματικόπουλος με κεφαλιά προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Τσάτσο, αλλά πρόλαβε ο γκολκίπερ και μπλόκαρε.

66' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, από λάθος εκτίμηση της μπάλας ο Τζανετάκος βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά απέναντι από τον Μίντζηρα σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο.

62' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

61' Πρώτη αλλαγή για τον Τσικλητήρα, ο Νάτσης στη θέση του Τσώνη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσικλητήρας οφείλει να ανεβάσει την απόδοσή του ώστε να φθάσει στη νίκη.

Hμίχρονο στην Πύλο. Τσικλητήρας - Ολυμπιακός Γυθείου 0-0. Και οι δυο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ο Τσικλητήρας δεν είναι πάντως τόσο καλός σήμερα. Εχει προβλήματα σε όλες τις γραμμές.

42' Mεγάλη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα, ο Δούνιας έβγαλε φάτσα με τον γκολκίπερ το Γραμματικόπουλο που σούταρε όμως πάνω στον Καβαλιώτη.

Tυχερός ο Τσικλητήρας που δεν δέχτηκε γκολ. Εχει όμως αρκετά κενά στα μετόπισθεν και ειδικά στην αριστερή πλευρά.

31' Τριπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!!!' Σέντρα Δ. Λιγνού, κεφαλιά Κατσίκα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Κατσίκας σούταρε ο Μίντζηρας απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ Βλάχου άουτ.

30' Σέντρα Δ. Λιγνού, κοντινό σουτ Γ. Σούπουλι η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

23' Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Αποχωρεί ο τραυματίας Δασκαλάκης και στη θέση του ο Στ. Λιγνός.

Καλύτερος ο Τσικλητήρας έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Ολυμπιακός είναι επικίνδυνος στην κόντρα.

19' Σουτ Τζανετάκου στην αγκαλιά του Μίντζηρα.

18' Απαντά ο Ολυμπιακός με τον Μ. Σούκουλι που μόνος μέσα στην περιοχή δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά.

17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα ο Τσάτσος σέντραρε από δεξιά, ο Χοτζάι πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, αλλά ο γκολκίπερ απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά.

16' O Tsσάτσος βγαίνει τετ α τετ με τον Καβαλιέρη, αλλά είναι πολύ πλάγια και γυρίζει στον Διακουμή που πλασάρει από μακριά για να διώξει με το κεφάλι μπροστά από την εστία ο Καρνιάτης.

12' Ανατροπή Τσώνη από Βλάχο, "παίζετε" λέει ο ρέφερι Τσαμούρης που έχει εκνευρίσει με τα πρώτα σφυρίγματα τους γηπεδούχους.

3' Πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Ολυμπιακού Γυθείου. Ο Τσάτσος εκτέλεσε φάουλ, ο Καβαλιώτης έδιωξε την μπάλα και στην επαναφορά ο Κυριαζόπουλος σούταρε ψηλά άουτ.

Σέντρα στο ματς

Θυμίζουμε, ότι ο Τσικλητήρας έχει 4 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές, ενώ ο Ολυμπιακός δεν έχει κάνει ακόμα "σεφτέ".

Μετά τις καθιερωμένες φωτογραφίες, όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.

Οι δύο ομάδες και το διαιιτητικό τρίο μπαίνουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Με μπλε εμφανίσεις ο Τσικλητήρας, με μπορντό ο Ολυμπιακός Γυθείου.

Εκτός 11άδας ο Δημήτρης Μικελάτος που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση.

Γεμάτη η κερκίδα στο γήπεδο της Πύλου και αρκετή... ζέστη.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων και σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Το ματς θα διαιτητεύσει ο Τσαμούρης με βοηθούς τους Τζιλίρη και Γιαννίκο από το σύνδεσμο Πειραιά

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Τσώνης, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος, Διακουμής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ Καβαλιώτης, Ρασσιάς, Γρηγορακάκης, Κατσίκας, Δ. Λιγνός, Βλάχος, Καρνιάτης, Δασκαλάκης, Γ. Σουκούλι, Μ. Σουκούλι, Τζανετάκος