Δευτέρα, 23 Μαϊος 2016 23:43

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0: Επιασε κορυφή με ξεκούραστο τρίποντο

Ο Παναθηναϊκός βρήκε απέναντί του μια κουρασμένη ΑΕΚ και με δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο (11' Λουντ, 30' Μπεργκ) και ένα στο φινάλε (90' Κλωναρίδης) πανηγύρισε (3-0) την πρώτη του εφετινή νίκη σε ντέρμπι και την πρώτη του στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφ. Στους 7 βαθμούς οι «πράσινοι», όσους και ο ΠΑΟΚ, στην τρίτη θέση «έπεσε» η Ένωση με 5.

Ο Νίκος Παναγιωταράς (αντικαθιστά τον απόντα Στέλιο Μανωλά στον πάγκο της ΑΕΚ) δεν προχώρησε σε αλλαγές στην ενδεκάδα (μόνο ο Μπακάκης πήρε τη θέση του Γκάλο) και Ένωση έβγαλε πολλή κούραση. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο πιο φρέσκος και ορεξάτος Παναθηναϊκός, με αποτέλεσμα το σκορ στο μισάωρο να είναι ήδη στο 2-0. Τα λάθη στη μεσαία γραμμή έφεραν τον Λουντ στην κόντρα και καθώς το τακουνάκι του Μπεργκ δεν βρήκε στόχο, αλλά ούτε και απομακρύνθηκε σωστά, ο Φινλανδός μέσος του Παναθηναϊκού πέτυχε ένα όμορφο γκολ στο 11ο λεπτό.

Στο 30' ο Κολοβέτσιος έχασε τον Μπεργκ ο οποίος με ωραία προβολή μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Βιγιαφάνες για το 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού. Το 3-0 έγινε στο φινάλε, με τον Κλωναρίδη, που είχε μπει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα, να κλέβει την μπάλα στην μεσαία γραμμή, να κάνει την κούρσα, να αποφεύγει και τον Ανέστη και να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία...

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε όλους τους τομείς μετά το πρώτο 10λεπτο, ήταν πιο ουσιαστικός και πιο «δεμένος» από την μακράν χειρότερη ΑΕΚ από το ξεκίνημα του μίνι πρωταθλήματος. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ένωση είχε μόλις μία τελική στον στόχο. Χωρίς... νεύρο, χωρίς ενέργεια, με πολλά κενά στις πτέρυγες και καθόλου έμπνευση στο παχινίδι της, η Κυπελλούχος υποτάχθηκε στον Παναθηναϊκό που είχε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (79' Βλαχοδήμος), Λέτο (61' Μπουμάλ), Μπεργκ, Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνες (87' Κλωναρίδης), Ταυλαρίδης, Νάνο, Μέσο, Μολέδο

ΑΕΚ (Παναγιωταράς): Ανέστης, Άρθο, Σιμόες (70' Κορδέρο), Πλατέλλας (46' Μπουονανότε), Γιόχανσον, Τζεμπούρ, Μάνταλος (85' Πέκχαρτ), Αραβίδης, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Μπακάκης

Πηγή: sentragoal.gr