Κυριακή, 01 Ιανουάριος 2017 18:22

"ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ": Η πορεία προς τον τίτλο στην Α' τοπική - τα αποτελέσματα, οι συμμετοχές και οι σκόρερ

Το τέλος του 2016 βρήκε την Καλαμάτα στην κορυφή της Α' τοπικής έχοντας μάλιστα σημαντική διαφορά 8 βαθμών από Πάμισο, Πανθουριακό και Αναγέννηση που ισοβαθμούν στην 2η θέση.

Οι «μελανόλευκοι» έχουν λοιπόν βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άμεση επιστροφή της ομάδας στην Γ' εθνική.
Η εώς τώρα πορεία της Καλαμάτας δεν είναι μεν εντυπωσιακή υπό την έννοια ότι έχει δυσκολευτεί σε αρκετά παιχνίδια. Από την άλλη όμως, η ομάδα έχει δείξει αναμφισβήτητη αγωνιστική υπεροχή σε σχέση με τους αντιπάλους της και στις 13 πρώτες αγωνιστικές είναι αήττητη καθώς μετρά 11 νίκες και 2 ισοπαλίες.
Εχει αφήσει βαθμούς στην Κυπαρισσία την 2η αγωνιστική (1-1) και στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Μιλτιάδη τον οποίο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 1-1.
Ο πρώτος γύρος θα ολοκληρωθεί με το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανθουριακό και στην συνέχεια με την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ανδρούσα.
Η ομάδα έχει πετύχει 29 γκολ και έχει την τρίτη καλύτερη επίθεση μετά τον Πανθουριακό που έχει 34 γκολ και τον Πάμισο που έχει σκοράρει 33 φορές. Επιπλέον, διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος καθώς η εστία της έχει παραβιαστεί μόλις 6 φορές.
Πρώτος σκόρερ είναι ο Χρήστος Καλαντζής που έχει σκοράρει 10 φορές. Μάλιστα δύο φορές έχει δώσει βαθμούς με γκολ στο φινάλε αγώνων. Με τον Μιλτιάδη όταν ισοφάρισε στο 93' και με τον Ολυμπιακό όταν πέτυχε το 1-0 στο 89'. Ακολουθεί ο Σταύρος Τσουλάκος με 7 γκολ. Συνολικά 8 παίκτες έχουν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.
Οσον αφορά τις συμμετοχές, ο νεαρός Νίκος Νικολόπουλος είναι ο μοναδικός παίκτης που δεν έχει χάσει ούτε λεπτό συμμετοχής στις 13 πρώτες αγωνιστικές.
Καλογερόπουλος Λιόλιος και Μπαστακός έχουν επίσης από 13 συμμετοχές και ακολουθούν Καλαντζής, Νάτσης και Σαραντόπουλος που έχουν από 12. Συνολικά 21 παίκτες έχουν αγωνιστεί μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.