Δευτέρα, 13 Μάρτιος 2017 12:19

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 3-0: Λύγισε στο β' ημίχρονο στην Πάτρα

Δυσκόλεψε η υπόθεση παραμονή για τον Τσικλητήρα Πύλου μετά την χθεσινή ήττα στην Πάτρα από την Παναχαϊκή με 3-0…

Η ήττα από την πρωτοπόρο ομάδα του 3ου ομίλου της Γ' εθνικής μπορεί να χαρακτηριστεί "φυσιολογική", όμως το άσχημο είναι πως κέρδισαν οι ομάδες που μάχονται για τον υποβιβασμό (Ζευγολατιό, Δόξα Μεγαλόπολης και Παναργειακός) και πλέον η Μεσσηνιακή ομάδα είναι μόλις δύο βαθμούς πάνω από την τελευταία θέση που οδηγεί στα τοπικά πρωταθλήματα.

Δύο βαθμούς πάνω από την τελευταία θέση

Πλέον κάθε ματς από εδώ και πέρα είναι "τελικός" για τη ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη που είναι στην προτελευταία θέση (μαζί με την Δόξα) με 21 βαθμούς.

Οσον αφορά το χθεσινό ματς ήταν ομολογουμένως το πιο δύσκολο τη σεζόν για τον Τσικλητήρα, με την Παναχαϊκή να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και να επιστρέφει στις νίκες μετά από δύο άσχημα αποτελέσματα με ΠΑΟ Βάρδας και Παναργειακό.

Η Μεσσηνιακή ομάδα πήγε με ελλείψεις στην Πάτρα και άντεξε για ένα ημίχρονο…

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με την ομάδα της Πύλου να παίζει παθητικά.

Στο 11' ο Ελευθεριάδης σούταρε με τους αμυντικούς της Πύλου να διώχνουν πριν τη γραμμή.

Εξι λεπτά αργότερα οι Πατρινοί έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Μπουρλάκη και Ελευθεριάδη.

Στο 34' ο Φωτάκης σούταρε και μετά από κόντρα σε πόδι αμυντικού η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό το πλασέ του Σπανού έφυγε μόλις άουτ.

Συνεργασία Πολίμου, Φωτάκη για το 1-0 στο 56'

Η λύση για την Πατρινή ομάδα ήρθε στο 56' από συνεργασία δύο Καλαματιανών ποδοσφαιριστών… Ο Πολίμος έκανε συρτή σέντρα από αριστερά και ο Φωτάκης με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0.

Μετά από δύο λεπτά ο Σπανός σούταρε, με τον Κόκκαλη να αποκρούει και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Σιαλμάς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπουρλάκη έκανε το 2-0.

Στο 73' ο Ελευθεριάδης κέρδισε πέναλτι από τον Σεντεμέντε και ο ίδιος  έκανε από τα 11 βήματα το τελικό 3-0.

Διαιτητής ήταν ο Μιχαηλίδης, με βοηθούς τους Φίλο και Παγουρά (Βοιωτίας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Στεργίδης (46' Σιαλμάς), Φωτάκης (66' λ. τρ. Μπιτσάκος), Ελευθεριάδης, Λουμπαρδέας, Μπουρλάκης, Σπανός (84' Πολυχρόνης).

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Κόκκαλης, Μανίκος (75' Μπίζος), Σεντεμέντες, Καραμπάς, Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Ρήγας (60' Γεωργιόπουλος), Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος (70' Σβίγγος), Κερμενίδης.