Σάββατο, 01 Απρίλιος 2017 10:47

Α' ΤΟΠΙΚΗ: Δοκιμασίες σε Φιλιατρά και Μελιγαλά για Αναγέννηση και Πάμισο

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Α' ΤΟΠΙΚΗ: Δοκιμασίες σε Φιλιατρά και Μελιγαλά για Αναγέννηση και Πάμισο

 

Την προηγούμενη αγωνιστική η δεύτερη στην βαθμολογία Αναγέννηση πήρε στα χαρτιά το τρίποντο με τον Αστέρα Αρφαρών που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα και η πρωτοπόρος Καλαμάτα ήθελε το διπλό επί του Μιλτιάδη για να κρατήσει την διαφορά των 7 βαθμών, κάτι που πέτυχε.

Αυτή την εβδομάδα είναι η σειρά της Καλαμάτας να πάρει ξεκούραστο τρίποντο κόντρα στην ομάδα των Αρφαρών, να πάει εύκολα στο +10 και να υποχρεώσει την Αναγέννηση να πάρει διπλό στα Φιλιατρά επί της Εράνης για να ξαναφέρει την διαφορά στους 7 βαθμούς.

Ο τρίτος στην βαθμολογία Πάμισος θα φιλοξενηθεί από τον Εθνικό Μελιγαλά με στόχο το διπλό με το οποίο θα δώσει συνέχεια στην καλή πορεία του β' γύρου.

Ενδιαφέρον παιχνίδι θα γίνει και στο Ασπρόχωμα, όπου ο τέταρτος στην βαθμολογία Πανθουριακός θα υποδεχθεί τον ΑΟ Φαραί, ο οποίος ισοβαθμεί με την Κυπαρισσία στην 5η θέση. Η Τριφυλιακή ομάδα, που μαζί με την Καλαμάτα είναι οι μοναδικές αήττητες στην έδρα τους ομάδες, θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Καλαμάτας, στον οποίο μόλις προχθές παραιτήθηκε ο προπονητής Μιχάλης Φασουλής.

Παιχνίδια με ενδιαφέρον σε Ανδρούσα, Γαργαλιάνους

Στην Ανδρούσα και τους Γαργαλιάνους θα γίνουν τα δύο ματς που παρουσιάζουν βαθμολογικό ενδιαφέρον όσον αφορά την προσπάθεια τριών ομάδων να αποφύγουν την 14η θέση, η οποία θα οδηγήσει σε υποβιβασμό αν πέσει ο Τσικλητήρας Πύλου από την Γ' εθνική.

Στην Ανδρούσα λοιπόν η τοπική ομάδα έχει 23 βαθμούς και θα υποδεχθεί το Διαβολίτσι που έχει 25 βαθμούς. Στους Γαργαλιάνους ο Τέλλος Άγρας που έχει 19 βαθμούς και είναι σε σαφώς πιο δύσκολη θέση από τις δύο ομάδες που προαναφέρθηκαν, θα υποδεχθεί την Αβία η οποία έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σάββατο

Ολυμπιακός Καλαμάτας - Μιλτιάδης

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 5 μ.μ.

Πλακογιάννης, Κυριόπουλος, Μπασιλάρης

Εράνη - Αναγέννηση Παραλίας

Γήπεδο Φιλιατρών, 5 μ.μ.

Λάμιας, Τσίρμπας, Τσοπανάκης

 

Kυριακή

Εθνικός Μελιγαλά - Πάμισος

Γήπεδο Μελιγαλά, 5 μ.μ.

Νικολόπουλος, Γεωργαντάς, Ταβουλαρέας

Πανθουριακός - Α.Ο. Φαραί

Γήπεδο Ασπροχώματος, 5 μ.μ.

Καρβούνης, Αθανασοπούλου, Τσοπανάκης

Ανδρούσα - Διαβολίτσι

Γήπεδο Ανδρούσας, 5 μ.μ.

Ψηλοπαναγιώτης, Κασκάνης, Βρυώνης

Τέλλος Αγρας - Αβία

Γήπεδο Γαργαλιάνων, 5 μ.μ.

Λάμιας, Γιαννέτσος, Αντωνόπουλος

Κυπαρισσία - Απόλλωνας Καλαμάτας

Γήπεδο Κυπαρισσίας, 5 μ.μ.

Γκούμας, Τσακόπουλος, Τσουκάλη 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Καλαμάτα 57-10 61

2. Αναγέννηση Παραλίας 44- 16 54

3. Πάμισος 57-19 50

4. Πανθουριακός 56-18 49

5. Α.Ο. Φαραί 33-20 40

-. Κυπαρισσία 28-26 40

7. Μιλτιάδης 29-28 36

8. Εθνικός Μελιγαλά 27-28 32

9. Απόλλωνας Καλαμάτας 28-38 30

10. Εράνη 22-37 29

11. Ολυμπιακός Καλαμάτας 29-36 27

12. Διαβολίτσι 23-37 25

13. Ανδρούσα 21-37 23

14. Τέλλος Αγρας 25-49 19

15. Αβία 14-43 10

16. Αστέρας Αρφαρών 11-47 5

 

* Ο Αστέρας Αρφαρών έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ