Παρασκευή, 15 Νοέμβριος 2013 12:48

Η εικόνα των αγώνων σε Α' τοπική και Α1 κατηγορία Λακωνίας

Με νίκες συνέχισαν ο Ολυμπιακός Γυθείου και η ΑΕ Σπάρτης οι οποίοι έκαναν το 6 στα 6 και ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας κατακτήσει το απόλυτο των βαθμών.
Ακολουθεί ο Μολαϊκός, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 1-0 το Κάστρο. Στο μεταξύ, το Κάστρο Μονεμβασιάς πήρε στα χαρτιά το ματς με τον Κεραυνό που είχε γίνει στις 26/10 λόγω αντικανονικής συμμετοχής του Γιάννη Ρουμπή.

Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Α.Ε. ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΝΑΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ 3-1
Ανεβάζοντας την απόδοση τους στο β' ημίχρονο η Α.Ε. Δήμου Πελλάνας, επανήλθε στις επιτυχίες, μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες που είχε με Ολυμπιακό Γυθείου (4-0) και Απόλλωνα Ξηρ. (1-2 εντός) κερδίζοντας τον Ατρόμητο Συκιάς 3-1.
ΤΑ ΓΚΟΛ
3' σε ανατροπή του Στ. Γεωργαντά από τον Κωστάκη δόθηκε πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Β. Ζαβός, αλλά ο τερματοφύλακας Παν. Παναρίτης απέκρουσε, και στην επιστροφή ο Βασ. Ζαβός δεν αστόχησε αυτή την φορά, και με κεφαλιά έκανε το 1-0. 22' Αλεξ. Κουτρουλάκης με πλασέ 1-1.
52' Χρ. Τζαννής με σουτ μέσα από την περιοχή 2-1, ενώ στο 89' με μπαλιά από δεξιά βρήκε τον Σταύρο Γεωργαντά και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1. Δοκάρι για την γηπεδούχο στο 30' είχε ο Β. Ζαβός.
Διαιτητές: Αλ. Αγρανιώτης, Αθ. Ορφανός, Αντ. Σίγγαρης.

ΜΟΛΑΪΚΟΣ - ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ 1-0
Χωρίς να παίζει καλό ποδόσφαιρο ο Μολαϊκός μπόρεσε τελικά να πάρει την νίκη κερδίζοντας δύσκολα το Κάστρο Μονεμβασιάς 1-0, χάρις στο γκολ που σημείωσε στο 17' ο Σπ. Γεώργας με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα φάουλ απ’ αριστερά του Οδ. Γραμματικάκη, ενώ είχε δοκάρι με τον Τζώρτζη στο 40' και στρέφει πλέον την προσοχή του στο επόμενο παιχνίδι με την Α.Ε. Σπάρτη εκτός έδρας. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Μονεμβασιάς προσπάθησε και φάνηκε ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο και πλησίασε κοντά στο γκολ και μάλιστα στο 76' ο Κ. Φιφλής έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Αρ. Μπάρδη, αποσώβοντας την ισοφάριση.
Διαιτητές: Σπ. Χανδόλιας, Δ. Μπούτσαλης, Λ. Μιχαλίτσας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ - Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ 0-6
«Εξάσφαιρο» τράβηξε η ομάδα της Α.Ε. Σπάρτης, μέσα στο Βλαχιώτη, κερδίζοντας τον Αστέρα 0-6, και οδηγεί μαζί με τον Ολυμπιακό Γυθείου την κούρσα, έχοντας το απόλυτο 6Χ6 και μάλιστα χωρίς να έχει δεχθεί γκολ.
ΤΑ ΓΚΟΛ
2' Σταύρος Γκέρτσος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1, εκμεταλλευόμενος σέντρα φάουλ από αριστερά του Σεμερτζίδη, ο οποίος στο 57' με απευθείας κτύπημα φάουλ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του 0-2, ενώ στο 69' έβγαλε έξοχη μπαλιά, και ο Τόνι Χαλίλι έκανε το 0-3.
Το 0-4 έγινε στο 75' με κεφαλιά του Στ. Γκέρτσου, που δέχθηκε σέντρα από αριστερά του Πρασσά.
85' ο Γ. Σεμερτζίδης με νέα εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-5 (ευθύνεται ο τερμαφύλακας Σοφιανός), ενώ στο 90' σε σουτ του Χαλίλι, η μπάλα έφυγε από τον Σοφιανό και ο επερχόμενος Στ. Γκάρτσος διαμόρφωσε το τελικό 0-6.
Διαιτητές: Π. Μαρινόπουλος, Ελ. Παυλέρου, Αντ. Ατσαβές.

ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚ/ΤΟΣ 2-0
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, Αμιλλα Αγ. Ιωάννου και Κεραυνός Λευκ/τος ήρθε ισόπαλοι 2-2, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο μεγάλες ευκαιρίες λίγο πριν το τέλος με τους Ελμαζάϊ και Ντίνι, για να πάρουν την νίκη.
ΤΑ ΓΚΟΛ
5' Τζ. Ντίνι 0-1. 11' Ζαχ. Πάτσης 0-2. 44' Ιωάν. Φλώρος 1-2 πέναλτι. 60' Μιχ. Πετρούλιας 2-2.
Διαιτητές: Γ. Παλαμίδας, Ηλ. Μαυρακάκος, Κ. Κορωνιός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ - Α.Ε. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΦΙΛΙΣΙΟΥ 3-0
Χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ο Ολυμπιακός Γυθείου πέρασε το εμπόδιο της Α.Ε. Περιστερίου - Φιλισίου κερδίζοντας με 3-0 και βρίσκεται μαζί με την Α.Ε. Σπάρτη στην πρώτη θέση.
ΤΑ ΓΚΟΛ
10' Κ. Καλιάννης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γ. Σαμπατάκου 1-0, ο οποίος στο 51' με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ 2-0, ύστερα από μπαλιά του Ντάνσο. 85' έγινε το 3-0 και πάλι με κεφαλιά του Γ. Σαμπατάκου, ύστερα από σέντρα φάουλ του Β. Τζανετάκου.
Επίσης η ομάδα του Μάκη Σαμπατάκου είχε δοκάρι με τον Ι. Σουκούλι.
Διαιτητές: Ν. Αλειφερόπουλος, Ι. Ζαχαράκης, Ηλ. Μαυρακάκος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ - Α.Ο. ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ 1-1
Μετά από ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, Λεωνίδας Σπάρτης και Α.Ο. Λογγάστρας ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Να σημειωθεί ότι για την φιλοξενούμενοι ομάδα είναι η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία (4 μέχρι στιγμής), ενώ για τους γηπεδούχους η δεύτερη συνεχόμενη, χωρίς ακόμη να έχουν γευθεί την χαρά της νίκης.
ΤΑ ΓΚΟΛ
18' Παν. Παπακαλός 1-0 πέναλτι (ανατροπή Διον. Μανιάτη από Σγούρδα).
57' Θεόδ. Τσάκωνας με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ από πλάγια δεξιά, αιφνιδίασε τον Πλειώτα κάνοντας το 1-1.
Δοκάρι για τον Λεωνίδα Σπάρτης είχε ο Ελευθ. Νικόλαρος στο 33'.
Διαιτητές: Παν. Μαρινόπουλος, Αντ. Ατσαβές, Ι. Βαβαρούτσος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡ. - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚ. 0-3
Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο β' ημίχρονο ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης, ξαναγύρισε στις επιτυχίες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που είχε με τον Ολυμπιακό Γυθείου με 2-4 στο πρωτάθλημα και 1-2 (κύπελλο), κερδίζοντας δίκαια εκτός έδρας, τον Απόλλωνα Ξηροκαμπίου 0-3.
ΤΑ ΓΚΟΛ
68' Βασ. Χούτρης με κεφαλιά 0-1, ύστερα από σέντρα φάουλ από δεξιά του Γ. Λάτση.
72' Μιχ. Παπανικολάου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2 και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπλ. Μινέα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.
Διαιτητές: Σπ. Χανδόλιας, Ελ. Παυλέρου, Σπ. Λιάρος.

Νέα νίκη για τον Ευρώτα Ελους

Ο Ευρώτας Ελους νίκησε εκτός έδρας τον Αμυκλιακό και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Α1 κατηγορία της Λακωνίας. Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων έχεις ως εξής:

Α.Ο. ΔΑΦΝΙΟΥ - ΚΑΣΤΡΟ ΓΕΡΑΚΙΟΥ 2-0
Καλύτερος ο Α.Ο. Δαφνίου στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε δίκαια στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας, το Κάστρο Γερακίου, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του μέχρι στιγμής (χωρίς ήττα και τρεις ισοπαλίες στο ενεργητικό του και είναι μέσα στα φαβορί για άνοδο στην Α' κατηγορία).
ΤΑ ΓΚΟΛ
54' Βασ. Παναγιωτακάκος 1-0 με προβολή από κοντά, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε από αριστερά ο Παν. Ζερβούλιας, ο οποίος στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-0, μετά από ωραία μπαλιά του Σπ. Τσαρούχα.
Δοκάρι για την νικήτρια ομάδα είχε στο 34' ο Αλεξ. Κυπρής σε απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ.
Διαιτητές: Ν. Αλειφερόπουλος, Ι. Πούλος, Β. Ρούσκας.

Α.Σ. ΑΠΙΔΙΑΣ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΡΟΝΤΑΜΑ 2-0
Καλύτερος ο Α.Σ. Απιδιάς στο γήπεδο Γραμμούσας κέρδισε δίκαια τον Ηφαιστο Βρονταμά 2-0, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
45' Παν. Μαργαρίτης με σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-0, ενώ στο 60' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή που του έγινε από τον Λακιώτη και το αξιοποίησε ο Παν. Λυμπέρης που έγραψε το τελικό 2-0.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο Γ. Καρακίτσος (Α.Σ. Απιδιάς)στο 33' με 2η κίτρινη.
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηφαιστο στο 89' με τον Χρ. Χαλκιά, αλλά ο τερμαφύλακας Σπ. Χριστάκος είχε αντίθετη άποψη.
Διαιτητές: Β. Ξανθάκος, Πετρ. Λεκάκης, Νικ. Καραδημήτρης

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΒΟΙΑΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 1-1
Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου, θα έπαιρνε την νίκη, και τους τρεις βαθμούς, ο Ιωάν. Λιβανός όμως είχε αντίθετη άποψη και στις καθυστερήσεις του αγώνα ισοφάρισε για την ομάδα του, με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ.
Είχε προηγηθεί η ομάδα του Κρόνου στο 36' με τον Δ. Μοίρα, με σουτ μέσα από την περιοχή.
Διαιτητές: Δ. Καρβούνης, Ελευθ. Κυριακοπούλου, Β. Ρούσκας.

ΑΜΥΚΛΙΑΚΟΣ - ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ 0-2
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ο Ευρώτας Ελους πήρε μεγάλη εκτός έδρα νίκη, κερδίζοντας τον Αμυκλιακό 0-2, και παραμένει μόνος πρώτος στην βαθμολογία.
ΤΑ ΓΚΟΛ
48' Χρ. Κλάψης 0-1. 80' Ν. Τζαμουρής 0-2 εκμεταλλεύομενος λάθος του Μαραβέλια.
Δύο δοκάρια ο Αμυκλιακός με τους Μωϋσίδη 50' και Ανδριώτη 72', ενώ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παρ. Πρεκελέ 30' (2η κίτρινη), με δέκα παίκτες έμεινε και η ομάδα του Ευρώτα Ελους, λόγω αποβολής του Σπ. Τζανετάκου 60' (2η κίτρινη).
Διαιτητές: Β. Ξανθάκος, Ελενα Δράκου, Π. Παναγάκος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΙΚΩΝ - ΤΑΞΙΑΡΧΕΣ ΝΙΑΤΩΝ 2-0
Με ηγέτη τον Γ. Μόρφη ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδος του 16' με σουτ, μέσα από την περιοχή σε σέντρα κόρνερ από δεξιά του Κουτραφούρη και στο 90' με εύστοχο κτύπημα πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον Κ. Μπούτσαλη, ο Εθνικός Βατίκων κέρδισε δίκαια τους Ταξιάρχες Νιάτων 2-0, και βρίσκεται μόνος του στην 2η προνομιούχο θέση, που οδηγεί στην Α' κατηγορία.
Διαιτητές: Π. Γουρδομιχάλης, Ελ. Μανωλακάκη, Ι. Πούλος.