Πέμπτη, 28 Σεπτέμβριος 2017 15:11

Το είχε ξανακάνει πέρυσι ο Πάμισος στα Φιλιατρά!

Ιστορική μπορεί να χαρακτηριστεί η ανατροπή του Παμίσου την Κυριακή στα Φιλιατρά επί της Εράνης, που τον έφερε στα ημιτελικά του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι νησιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το εις βάρος τους 2-0 και με τρία γκολ στο β’ ημίχρονο από τους Δαραμάρα, Βέλλη και Λαθύρη να επικρατήσουν με 2-3. Το... φοβερό όμως του πράγματος είναι πως ανατροπή στο σκορ είχε κάνει και πέρυσι ο Πάμισος στα Φιλιατρά! Ηταν τέτοιες ημέρες (2 Οκτωβρίου 2016 ) όταν η Εράνη υποδεχόταν τον Πάμισο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α’ τοπικής. Υστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, οι νησιώτες είχαν κερδίσει με σκορ 3-4! Ο Τουρλίδας είχε ανοίξει το σκορ στο 26, όμως οι Φιλιατρινοί απάντησαν αρχικά με τον Διονυσόπουλο στο 34’ και τον Σπυρόπουλο στο 47’. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου άρχισε η αντεπίθεση για το συγκρότημα του Αλέξη Μαντζούνη που μέσα σε επτά λεπτά σημείωσε τρία γκολ και μετέτρεψε το 2-1 σε 2-4! Στο 51’ ο Δημητρακόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 και στο 56’ ο Λαθύρης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-3. Ενα λεπτό αργότερα ο Α. Γεωργιόπουλος έγραψε το 2-4, με τους θεατές να μην πιστεύουν στα... μάτια τους από αυτή την ανατροπή στην ανατροπή! Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο έμπειρος Γιαννακόπουλος στο 70’ και μέχρι το φινάλε η Φιλιατρινή ομάδα έψαξε εναγωνίως την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί πως λίγοι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν και στα δύο παιχνίδια, στο περσινό πρωταθλήματος και στο φετινό του κυπέλλου... Για την Εράνη μόνο οι Σωτήρης Λυμπερόπουλος, Σπυρόπουλος, Χρονόπουλος και Σταματόπουλος. Για τον Πάμισο παρόντες και στα δύο ματς ήταν οι Λαθύρης (σκόραρε μάλιστα και στα δύο), Μπερερής, Μωράκης, Παπαδόπουλος, Φιλόπουλος και Κατσιβαρδέας.