Κυριακή, 15 Οκτώβριος 2017 15:33

Νίκη για την Καλαμάτα 2-0 τη Βάρδα, έχασε ο Τσικλητήρας 1-2 από τον Αστέρα Βλαχιώτη

Τρίτη αγωνιστική σήμερα για τον 5ο όμιλο της Γ' εθνικής. Η Καλαμάτα θα υποδεχτεί στις 4 μ.μ. στο γήπεδο του Μεσσηνιακού τη Βάρδα και ο Τσικλητήρας στην Πύλο τον Αστέρα Βλαχιώτη. Tο Notosport θα σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη των αγώνων.

Αστέρας Αμαλιάδας - Διαγίρας Βραχνέικων 1-0

Με γκολ των Τσουλάκου (21') και Γουερέ (62'), η Καλαμάτα νίκησε 2-0 τη Βάρδα και πανηγύρισε τη 2η φετινή νίκη στον 5ο όμιλο της Γ' εθνικής. Η Μεσσηνιακή ομάδα δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, με τη Βάρδα να πρεσάρει αρκετά και να κερδίζει τη μάχη του κέντρου. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Καλαμάτα ανέβασε την απόδοσή τους και χάρη στην ταχύτητα του Γουερέ και την τεχνική του Ρονκάτο, πέτυχε το 2-0 που έδιωξε το άγχος και στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, με μεγαλύτερη το χαμένο πέναλτι του Ρονκάτο στο 70'. Στην Πύλο ο Τσικλητήρας παρότι προηγήθηκε στο 35' με τον Μπίζο, ηττήθηκε με 1-2 από τον Αστέρα Βλαχιώτες. Οι Λάκωνες ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και γύρισαν το ματς με γκολ από τον Γεμιστό στο 71' και το Μικελάτο με πέναλτι στο 88'

Τελικό Τσικλητήρας Πύλου - Αστέρας Βλαχιώτη 1-2.

Γκολ για τον Αστέρα Βλαχιώτη. Ο Μικελάτος με πέναλτι κάνει το 1-2, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του στο 88'

Καλαμάτα - Βάρδα 2-0 (τελικό)

90' Ολοκληρώνει τις αλλαγές η Καλαμάτα. Ο Βασιλόπουλος στη θέση του Κουρέλλα.

88' Στην Πύλο παραμένει το Τσικλητήρας - Αστέρας Βλαχιώτη 1-1.

88' Αλλαγή για τη Βάρδα, ο Ράλλης στη θέση του Παλιάτσα.

87' Εξαιρετική ενέργεια ο Γουερέ, έκλεψε την μπάλα από το δεξί μπακ της Βάρδας, τον .Πολίτη, μπήκε στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε για να περάσει η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

85' Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ν. Νικολόπουλος στη θέση του Ρονκάτο.

80' Αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Αθανασόπουλος στη θέση του Τσουλάκου.

79' Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρονκάτο έστρωσε την μπάλα στον Τσεμπερίδη που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καπούταγλης μπλόκαρε.

71'Γκολ για τον Αστέρα Βλαχιώτη. Ο Γεμιστός με ωραίο σουτ ισοφαρίζει 1-1.

76' Δεύτερη αλλαγή για τη Βάρδα, βγήκε ο Χούσα και μπήκε ο Κουργιαλάς.

75' Ο Ρονκάτο παίρνει την μπάλα με πλάτη προς την εστία, δοκιμάζει το γυριστό σουτ και η μπάλα περνά άουτ.

Το εκτελεί ο Ρονκάτο και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

70' Πέναλτι για την Καλαμάτα. Ο Δημητρίου τράβηξε τον Γουερέ.

69' Αλλαγή για τη Βάρδα. Ο Θ. Καλογερόπουλος στη θέση του Μάζη.

Ο Ρονκάτο με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τετ α τετ με τον Καπούταγλη τον Γουερέ και ο Κενυάτης μέσος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

Γκοοολ για την Καλαμάτα

Παραμένει το 1-0 Καλαμάτα - Βάρδα. Στην Πύλο Τσικλητήρας - Αστέρας Βλαχιώτη 1-0.

58' Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Καμινιώτης χτύπησε στο χέρι και τη θέση του πήρε ο Ζαχαρόπουλος.

55' Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Γουερέ από δεξιά μπήκε μέσα στην περιοχή και προτίμησε αντί να πασάρει, να πλασάρει με τον γκολκίπερ της Βάρδας να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

54' Ευκαιρία για τη Βάρδα, μετά από αδράνεια στην άμυνα ο Κωνσταντινίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μελετίδης τη δεύτερη με τη μπάλα να περνά άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Αχαϊκή - Παλληξουριακός 1-0

Ημίχρονο και στην Πύλο. Τσικλητήρας - Αστέρας Βλαχιώτη 1-0.

Ημίχρονο στο Καλαμάτα - Βάρδα 1-0.

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για τον Τσικλητήρα 1-0, με κεφαλιά του Μπίζου στο 35'

Στο 34' Καλαμάτα - Βάρδα 1-0 με γκολ του Τσουλάκου από το 21' και Πύλος - Βλαχιώτη 0-0, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο ματς της Πύλου.

Στο ημίχρονο των αγώνων της Α' τοπικής:

Τέλλος Αγρας - Διαβολίτσι 0-1

Εθνικός Μελιγαλά - Ομόνοια 2-1

Απόλλωνας Καλαμάτας - Ανδρούσα 2-0

Σπερχογεία - Εράνη 1-1

Κυπαρισσία - Πάμισος 0-1

Από σέντρα του Καλογερόπουλου, ο Ορ. Νικολόπουλος πήρε την κεφαλιά - πάσα, ο Τσουλάκος πρόλαβε τους αμυντικούς και με κοντινό πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Βάρδας.

21' Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 1-0 η Καλαμάτα με Τσουλάκο.

Χωρίς γκολ και στην Πύλο ο Τσικλητήρας με τον Αστέρα. Μοιρασμένο παιχνίδι, καμία ευκαιρία μετά από 20 λεπτά.

17' Ευκαιρία για τη Βάρδα. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περιοχή και ο Μελετίδης έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Γκόμες

Προσπαθεί η Καλαμάτα να βρει ρυθμό και να πιέσει περισσότερο τους φιλοξενούμενους.

15' Ευκαιρία για την Καλαμάτα Ο Καλογερόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πήρε ύψος και στο κατέβασμα ο Κουρέλλας από αριστερά έπιασε το σουτ για να πέσει στην αριστερή του γωνία ο Καπούταγλης και να αποκρούσει.

6' Πρώτη επίσκεψη της Καλαμάτας στα καρέ της Βάρδας. Ο Τσουλάκος άνοιξε δεξιά για τον Γουερέ, που με την ταχύτητά του κέρδισε στο σπριντ τον Χούσα, έκανε το σουτ και μπλόκαρε ο Καπούταγλης.

Σέντρα και στα δύο παιχνίδια. Στην Πύλο βρίσκονται 200 φίλαθλο, εκ των οποίων 60 φίλοι των φιλοξενούμενων. Στην Καλαμάτα το ματς παρακολουθούν 600 άτομα.

Οι συνθέσεις στο Τσικλητήρας Πύλου - Αστέρας Βλαχιώτη

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Κόκκαλης, Μανιδάκης, Μπίζος, Ακασού, Μούσα, Τσάτσος, Γεωργιόπουλος, Γιαννόπουλος, Οντσβόνγκ, Πύλιος, Αμπραχαμιάν.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ: Πάλιουρας, Τσουκαλάς, Κόντι, Μινέα, Μπριλάκης, Κολιάκος, Σταμόγιαννος, Τάτσικας, Γεμιστός, Βιγαφάνε, Χρήστου

Θυμίζουμε ότι η Καλαμάτα μετρά μια νίκη στην πρεμιέρα με 1-0 επί της Αχαϊκής και την ισοπαλία χωρίς γκολ στον Πύργο με τον Πανηλειακό. Η Βάρδα αναδείχθηκε ισόπαλη στην Πύλο με τον Τσικλητήρα (0-0) και έχασε στο γήπεδό της με 1-0 από τον Αστέρα Βλαχιώτη.

Οι συνθέσεις στο Καλαμάτα - Βάρδα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Γκόμες, Καλογερόπουλος, Ορ. Νικολόπουλος, Καντούτσης, Λιόλιος, Τσεμπερίδης, Καμινιώτης, Κουρέλλας, Γουερέ, Ρονκάτο, Τσουλάκος.

ΒΑΡΔΑ: Καπούταγλης, Π. Πολίτης, Χούσα, Παλιάτσας, Δημητρίου, Ανδριέλλος, Γ. Πολίτης, Καρούτης, Μελετίδης, Κωνσταντόπουλος, Μάζης.