Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 17:25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ - ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ 1-1: Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι, με τον ΑΟΔ να παραμένει αήττητος

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το γειτονικό ντέρμπι του Μελιγαλά, μεταξύ του Εθνικού και του Διαβολιτσίου.

Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Κουλόπουλο και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Καρατζούλια.

Ετσι ο ΑΟΔ διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα μετά από 7 αγωνιστικές και συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία, ενώ ο Εθνικός παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας.

Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης οι περίπου 400 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο του Μελιγαλά, φίλοι και των δύο γειτονικών ομάδων που παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως έμειναν με παράπονα από τη διαιτησία του κ. Ψηλοπαναγιώτη,

με αποκορύφωμα το πέναλτι που έδωσε εις βάρος τους, το οποίο θεωρούν ανύπαρκτο.

Με Κουλόπουλο το 0-1 στο 10’

Το Διαβολίτσι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 10’ έκανε το 0-1 με κεφαλιά του Κουλόπουλο ύστερα από σέντρα του Εμμανουήλ.

Στο 35’ το σουτ του Κ. Κανελλόπουλου απέκρουσε ο Κωνσταντακόπουλος.

Ισοφάρισε με πέναλτι ο Καρατζούλιας στο 37’

Δύο λεπτά αργότερα μετά από σουτ του Καπόγλη ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι του Εμμανουήλ, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Ο Καρατζούλιας από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος για το 1-1.

Στο δεύτερο ευκαιρίες έχασαν και οι δύο ομάδες για να πάρουν τη νίκη.

Στο 55’ ο Τσώνης έκανε το γύρισμα για τον Ζάκκα που πλάσαρε πάνω στον Λίβα.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Τσουκαλά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Εθνικός είχε μία καλή στιγμή στο 65’ όταν ο Κανελλόπουλος σέντραρε και ο Μουρούσιας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Ο ΑΟΔ είχε μια ακόμη χαμένη ευκαιρία στο 72’ με τον Ζάκκα να τροφοδοτεί τον Κουλόπουλο που πλάσαρε λίγο άουτ.

Το ματς σφύριξε ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς τους Τσοπανάκη και Νιάρχο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Κ. Λίβας, Καπόγλης, Μακρής, Π. Κανελλόπουλος, Χότζα, Καρατζούλιας, Παπαδόπουλος (70’ Χαραλαμπόπουλος), Σαραντόπουλος (85’ Αλεβίζος), Κ. Κανελλόπουλος, Γκιόζι (46’ Θανόπουλος), Μουρούσιας (89’ Διακουμάκος).

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Κωνσταντακόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπαλόπουλος, Εμμανουήλ, Μαυροειδάκος, Παπαδόγιαννης, Κρεμμύδας, Ζάκκας, Τσώνης (70’ Α. Ντουμάνι), Τσουκαλάς (82’ Βουρνάς), Κουλόπουλος.