Δευτέρα, 12 Νοέμβριος 2018 18:19

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ – ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 1-1: Ολα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι που έγινε χθες στο γήπεδο της Κυπαρισσίας μεταξύ του ΑΟΚ και του Τσικλητήρα Πύλου.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με τον Νικολόπουλο και ο Τσικλητήρας απάντησε με τον Διακουμή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια και θα μπορούσαν να πάρουν το διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

Η Κυπαρισσία έπαιξε δίχως τον βασικό της επιθετικό, τον Σάββα Αντωνόπουλο που ταλαιπωρήθηκε από γαστρεντερίτιδα, ενώ έχασε στο ημίχρονο με τραυματισμό και τον έμπειρο Ιλιε Μιτρόφ.

Το 1-0 στο 5’ με Νικολόπουλο

Μόλις στο 5’ η ομάδα του Τάκη Παναγόπουλου άνοιξε το σκορ όταν ο Μπακόπουλος με κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Νικολόπουλο και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 20’ το δυνατό σουτ του Σούλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ισοφάριση στο 32’ με Διακουμή

Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια όταν ο Διακουμής εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα χτύπησε στο τείχος, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τρίψας έδωσε στο Διακουμή που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό να σηκώνει έγκαιρα τη σημαία του για οφσάιντ. Ηταν μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν οι Πυλιώτες.

Νέο δοκάρι στο 38’ για την ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου με σουτ του Διακουμή που σταμάτησε στην οριζόντιο δοκό.

Η Κυπαρισσία απείλησε στο 40’ με τον Κωνσταντόπουλο να σεντράρει και τον Σπυρόπουλο από κοντά να μην πιάνει καλά το πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγότερες και ο ρυθμός του παιχνιδιού πιο αργός.

Στο 65’ ο Σούλα βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε, αλλά ο Δασκαλόπουλος απέκρουσε.

Η Κυπαρισσία είχε μια καλή στιγμή στο 85’ με τον νεαρό Καραβούλια να πλασάρει ψηλά άουτ από κοντά.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν για την ομάδα της Πύλου στο 88’ με τον Γεωργιάδη να σεντράρει και τον Σούλα με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Το ματς σφύριξε ο Νικολόπουλος, με βοηθούς τους Τσίρμπα και Παναγιωτόπουλο.

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Δασκαλόπουλος, Ανδρουτσής, Ζαφείρης, Μιτρόφ (46’ λ.τρ. Καραβούλιας), Αριδάς, Μπακόπουλος, Νικολόπουλος, Θεοχαρόπουλος (87’ Κοσμόπουλος), Σπυρόπουλος, Γ. Κωνσταντόπουλος (68’ Τάνεφ), Δημητρακάκης (63’ Χρονόπουλος).

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Ντουγέρογλου, Γ. Τρίψας, Ν. Παπαγεωργίου, Σεφεράσι, Γεωργιάδης, Παυλάκος, Σούλα, Γρ. Παπαγεωργίου (78’ Καγιανάς), Διακουμής, Χ. Τρίψας, Ιλιάζι (77’ Κουρεμπανάς).