Κυριακή, 06 Οκτώβριος 2019 19:24

Football League: 2/2 για Καλαμάτα, νίκες για Βέροια, Τρίκαλα

Η Καλαμάτα νίκησε 2-0 τον Ιάλυσο, έκανε το 2/2 και βρίσκεται μόνη στην κορυφή της Football League. Τρίποντο με δέκα η Βέροια, πρώτες νίκες για Ιωνικό, Τρίκαλα, ΟΦΙ και Τρίγλια.

Εντυπωσιακά έχει ξεκινήσει στην τρίτη κατηγορία η Καλαμάτα, καθώς μετρά δυο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς της Football League. Μετά την πρεμιέρα και την απόδραση από το Αιγάλεω, η Μαύρη Θύελλα νίκησε 2-0 τον Ιάλυσο εντός έδρας.

Η ομάδα της Μεσσηνίας απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Κι όμως οι Ροδίτες ήταν περισσότεροι απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Μιχάλη Φράγκο. Η Καλαμάτα ανέβασε στροφές στο δεύτερο κι άνοιξε το σκορ λίγο μετά από την έναρξή του (48') με πλασέ του Γρηγόρη Μάκου από κόρνερ του Στεργίδη. Το τελικό σκορ (2-0) διαμόρφωσε ο Κουιρουκίδης στο 75ο και πάλι από ασίστ του Στεργίδη.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Μάκος, Κουιρουκίδης (76' Ράκιτς), Βουκμίροβιτς (80' Καζβιρόπουλος), Αλεξόπουλος (56' Οσμάναγκιτς).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Ρεκλείτης (84' Παπαδόπουλος), Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (63' Κουγιός), Μαρτσάκης, Χειμωνέτος, Φράγκος (56' Μπαρέττας).

Η Βέροια πέρασε από τη Λάρισα, όπου διεξήχθη η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Βόλου. Το σκορ όδευε ολοταχώς σε ισοπαλία, αλλά ο Πασάς είχε διαφορετική άποψη και χάρισε τη νίκη στη Βασίλισσα του Βορρά.

Πέρασε στο 75ο λεπτό στη θέση του Βεργώνη κι άνοιξε το σκορ στο 84ο λεπτό, ενώ διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας από την Ημαθία και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2) στο 90ό λεπτό με δυνατό σουτ. Η Βέροια έπαιζε από το 52ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε ο Πέντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (89' Πόζογλου), Τσιάρας (73' Ντούνης), Σκοπελίτης, Ρόκας, Τσίτας, Στεφάνοβιτς (63' Κουτσιανικούλης), Ράντι.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Μπλέτσας, Βεργώνης (75' Πασάς), Πέντα, Μεληκιώτης (64' Σκαθαρούδης), Κανούλας (70' Ταΐρης), Σιμόνι.

Πρώτη νίκη για τον ΟΦΙ στην Ιεράπετρα. Υποδέχθηκε στο Βουζουνεράκειο τη Νίκη Βόλου κι άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη. Τέλειωσε το ματς μέσα σε έξι λεπτά, όταν ο Αποστολόπουλος στο 57ο έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τον Αποστολίδη.

Η ομάδα της Μαγνησίας είχε δοκάρι με τον Ροχάνο στο 74ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90ό με τον Μασκουνιάν και να διαμορφώσει το τελικό σκορ της νίκης (2-1).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Καραγιάννης, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας (79' Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος (75' Μηνάς), Αναστασόπουλος (90'+2' Μάγκας).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης, Κ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (69' Ιορδανίδης), Αλιατίδης, Παγώνης, Μπαλάφας (64' Μασκουνιάν), Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία (85' Τσιώλης), Κρουθ, Ροχάνο.

Πρώτη νίκη και για τα Τρίκαλα, τα οποία πέρασαν από τη Ρόδο και την έδρα του Διαγόρα. Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη στο 39ο λεπτό. Ο Διαγόρας ισοφάρισε με εκτέλεση Κέρι στο 57', αλλά ο Λώττας με προβολή στο 79ο λεπτό έδωσε τη νίκη στα Τρίκαλα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Μανωλάκης, Ηλιάδης (82’ Πατσαρούχας), Καρπαθάκης, Παρέχο, Ναβαλόν (46’ Mπουρλάκης), Μπέλερης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Γεωργίου (66’ Γλυνός).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντούσης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Τεγούσης, Τσίπρας, Γρηγορόπουλος (71’ Άλεξιτς), Σταματής (77’ Παπαγεωργίου), Ριζογιάννης, Πέλαεθ (64’ Λώττας).

Ο Ιωνικός πέρασε από την Πρέβεζα κι άφησε τον Θεσπρωτό ως τη μοναδική ομάδα στην κατηγόρια που δεν έχει βαθμό. Η ομάδα της Νίκαιας είχε και την τύχη με το μέρος της. Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Κίναλη κι ενώ η μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Κρητικού χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ο Μάναλης στο 65ο λεπτό σφράγισε τη νίκη του Ιωνικού, πρώτου στην τρίτη κατηγορία.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βιγιαφάνιε, Σταυριδης, Νόνης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Μπίκας, Ευθυμίου, Γώγος, Ραμιρεζ (62’ Ντάλα Κόστα), Κολλάς.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης, Παπουτσογιαννοπουλος, Γκούφας, Μάναλης, Ιωάννου, Τιεντσέ, Φουρλάνος, Μουστάκης.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Νικολακάκης, Ιωαννίδης, Καμπούρης, Ζώνας, Νικολάου, Βασιλείου, Γκουγκούδης, Πίντο, Γκατζολάρι, Σρέτσκοβιτς.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βούρας, Μενικάλι, Κουρέλλας, Σγούρης, Μιλκούδης, Τσεμπερίδης, Ευθυμιάδης, Έππας, Ζορμπάς, Μαντζίρης, Λεμονής.

Καβάλα - Αιγάλεω 0-0

Καλαμάτα - Ιάλυσος 2-0 (48' Μάκος, 75' Κουιρουκίδης)

ΟΦ Ιεράπετρας - Νίκη Βόλου 2-1 (51' Χιντζίδης, 57' Αναστασόπουλος / 90' Μασκουνιάν)

Ολυμπιακός Βόλου - Βέροια 0-2 (84', 90' Πασάς)

Τρίγλια - Ασπρόπυργος 2-0

Θεσπρωτός - Ιωνικός 0-2 (49' αυτ. Κίναλης, 65' Μάναλης)

Διαγόρας - Τρίκαλα 1-2 (52' Κέρι / 39' πεν. Ριζογιάννης, 79' Λώττας)