Δευτέρα, 24 Φεβρουάριος 2020 19:00

ΜΕΘΩΝΗ – ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ 1-2: Τέταρτο διπλό από το... ημίχρονο

Πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Ακρίτας Κορώνης επικράτησε με 2-1 της Μεθώνης εκτός έδρας και εδραίωσε τη θέση του στη πρώτη πεντάδα.

Ηταν η δεύτερη νίκη της Κορώνης επί της Μεθώνης τη φετινή σεζόν, μιας και ο Ακρίτας είχε επικρατήσει και στον πρώτο γύρο με 3-0 στο ουδέτερο γήπεδο του Σουληναρίου.

Αυτό ήταν το τέταρτο διπλό στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Σπύρου Τσίκινη που αν και νεοφώτιστο συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Μάλιστα έγινε απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι χθες είχε μόλις μια ήττα στην έδρα της.

Στο 20’ μετά από σέντρα του Τέντε, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Παπανικολόπουλου και ο κ. Καυκάς έδωσε πέναλτι.

Με πέναλτι ο Μάραντος το 0-1

Ο Μάραντος ευστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 0-1.

Απάντησε ο Παυλόγιαννης

Η ισοφάριση για τους βυσσινί ήρθε στο 35’ με τον Παυλόγιαννη να στέλνει από κοντά με διπλή προσπάθεια την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Ομως πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα...

Νέο προβάδισμα με Παλιά στο 43'

Ηταν το 43’ όταν συνδυάστηκαν οι Γεωργιόπουλος και Διακουμής, ο δεύτερος τροφοδότησε τον Παλιά που με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Βασίλη Κοσυφολόγου πίεσε για την ισοφάριση και έχασε ευκαιρίες με τους Πουλάκο και Πεϊδη.

Αντιθέτως η Κορώνη απείλησε στην κόντρα με τους Γεωργιόπουλο και Διακουμή.

Διαιτητής ήταν ο Καυκάς και βοηθοί οι Μπασιλάρης και Σταυρόπουλος.

ΜΕΘΩΝΗ: Μίντζηρας, Καγιανάς, Τρυφωνόπουλος (80’ Ζόμπολος), Κουτίβας, Παπανικολόπουλος, Ηλιόπουλος, Σαμπάνι, Πεϊδης, Πουλάκος, Παπαδημητρίου (55’ Σούλα), Παυλόγιαννης (70’ Σούλι).

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Σταθάς, Μπίζος, Κουτσουμπός, Σαρέλας, Τέντες, Μάραντος, Ακριβόπουλος, Διακουμής (85’ Καπινιάρης), Γεωργιόπουλος, Παλιάς, Παναγιωτόπουλος.