Δευτέρα, 07 Σεπτεμβρίου 2020 15:08

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ – ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ 0-1: Με οδηγό τον Τσιμικλή (φωτό)

Ενα γκολ του Παναγιώτη Τσιμικλή στο τελευταίο 20λεπτο έκρινε τη χθεσινή αναμέτρηση του Τσικλητήρα Πύλου με τον Ακρίτα Κορώνης...

Η ομάδα του Σπύρου Τσίκινη πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Μεσσηνίας.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και στο α’ μέρος είχαν καλές στιγμές με τους Μάραντο και Σπανό, με την Πύλο να απειλεί με τους Σούλα και Γεωργιάδη.
Στο 63’ το σουτ του Μάραντου κατέληξε στο δοκάρι.
Στο 70’ ο Σταμάτης κέρδισε πέναλτι από τον Καρδάση, όμως ο Κοτσουμπός έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από τα 11 βήματα.
Ομως δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ και απομάκρυνση των αμυντικών, ο Τσιμικλής αφού στόπαρε την μπάλα με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Στη φάση αυτή οι Πυλιώτες διαμαρτυρήθηκαν πως δόθηκε ανάποδο πλάγιο άουτ και στην εξέλιξη της φάσης μπήκε το γκολ.
Διαιτητής ήταν ο Σταυρόπουλος και βοηθοί ο Τσοπανάκης και η Τσαούση.
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Σαρρής, Καρδάσης, Πανταζόπουλος, Κ. Μέμα, Δημόπουλος, Σεφεράσι, Ράλλης (80’ Κούβελας), Κοτσοβός (46’ Ζίου), Γεωργιάδης, Σούλα, Μεμουσάι.
ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Σταθάς, Ιμεράσι, Μπίζος, Κουτσουμπός, Μουτζούρης, Τσιμικλής, Τσάνι, Μάραντος (68’ Σταμάτης), Σπανός, Μερκούρης (80’ Πέτσι), Γεωργιόπουλος (89’ Τσουκαλάς).

ΦΩΤΟ: Χρυσοβαλάντη Λευτάκη