Τετάρτη, 07 Οκτώβριος 2020 14:38

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: “Το πιστεύαμε ότι θα κερδίσουμε με Ομόνοια”, επισημαίνει ο Π. Πολίμος

Με δύο πέναλτι του Παναγιώτη Καρατζούλια στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός έκανε ανατροπή στην... ανατροπή στο ματς με την Ομόνοια και έφυγε νικητής την Κυριακή από την Καλαμάτα.

Η ομάδα του Μελιγαλά επικράτησε με 4-3 σ’ ένα συναρπαστικό ματς με εναλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα. Ο Εθνικός ξεκίνησε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ στο 15’ με τον Δαλκαφούκη και στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα του με τον Σαραντόπουλο. Η Ομόνοια ωστόσο σ’ ένα δίλεπτο στις αρχές του δευτέρου μέρους (55’, 57’) έφερε με τον Ζακόλι το ματς στα ίσα και παρότι έμεινε στο 60’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δρογγίτη, πέτυχε και τρίτο γκολ στο 82’ με τον Στραβάκο, για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων από την άσπρη βούλα.
Ο Καρατζούλιας αποδείχθηκε ψύχραιμος τόσο στο 89’, όσο και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και με αυτόν τον δραματικό τρόπο, ο Εθνικός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγωνιστικές στην Α’ τοπική και πρώτη μακριά από την έδρα του.

“Καθαρά τα πέναλτι”

Ο Παναγιώτης Πολίμος σχολιάζοντας στην “Ε” τη μεγάλη νίκη με Ομόνοια δήλωσε ότι: “Ηταν μια δίκαιη νίκη. Θεωρώ ότι και τα δύο πέναλτι ήταν καθαρά. Παρότι το ματς στράβωσε για εμάς και είχαμε
και τον τραυματισμό του Δαλκαφούκη, δεν τα παρατήσαμε. Το πιστεύαμε ότι θα κερδίσουμε. Μετά την ανατροπή της Ομόνοιας ανασυνταχθήκαμε και κερδίσαμε. Είδαμε κάποια λάθη που έγιναν, θα
δουλέψαμε ώστε να τα διορθώσουμε”.

Κόντρα στον πρωτοπόρο

Ο Εθνικός προετοιμάζεται πλέον για το εντός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Καλαμάτας, που είναι μαζί με τον Τέλλο Αγρα, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Παναγιώτης Πολίμος, ωστόσο, περιμένει
μόνο τη νίκη. “Είναι ένα παιχνίδι στην έδρα μας και έχουμε πει ότι την έδρα μας, πρέπει να τη φυλάμε σαν τα μάτια μας. Θα κοιτάξουμε να πάρουμε το παιχνίδι”. Το ευχάριστο είναι ότι εκδόθηκε το δελτίο του
Παπαδόπουλου και έχει δικαίωμα συμμετοχής την Κυριακή, ενώ στο Μελιγαλά περιμένουν να εκδοθεί και το δελτίο του Αλντέσκου.