Πέμπτη, 28 Ιανουάριος 2021 23:03

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74-76: «Κλώτσησε» την ευκαιρία (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός (11-12) γνώρισε την ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη Μπαρτσελόνα (17-6) με 74-76. Κρίσιμα λάθη και χαμένα lay up στο τέλος για την παράταση.

Ο Ολυμπιακός υπερέβαλλε εαυτόν απέναντι στην κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης και παρά τις απουσίες των Βεζένκοβ και Παπανικολάου, έχασε στις λεπτομέρειες από τη Μπαρτσελόνα με 74-76.

Με το σκορ ισόπαλο ο Σλούκας γλίστρησε, οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Ζαν Σαρλ και με βολές έγινε το 74-76. Στο τέλος οι Μάρτιν και Σλούκας αστόχησαν σε φόλοου, ενώ ο Πρίντεζης που ευστόχησε το έκανε μετά την κόρνα της λήξης.

Η Μπαρτσελόνα ξεδίπλωσε από νωρίς τις αρετές της και με εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας και πλουραλισμό, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των «ερυθρόλευκων» και κυρίως του Χαραλαμπόπουλου. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-13 (4’). Στη συνέχεια η άμυνα βελτιώθηκε κάπως με την είσοδο Λαρεντζάκη και Μάρτιν, όμως με 0/6 τρίποντα ήταν αδύνατο να μειώσουν περισσότερο από το 10-18 (9΄).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου ξεκίνησαν ενθαρρυντικά με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 22-27, όμως στη συνέχεια Σμιτς και Χάνγκα με διαδοχικούς πόντους έβαλαν ξανά την ομάδα τους μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων (26-37, 19’) η οποία διαφορά δεν ήταν μεγαλύτερη χάρη σε πόντους του Πρίντεζη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο λάθη από τους παίκτες του Ολυμπιακού και ισάριθμα καλάθια του Μίροτιτς. Αυτή η κατάσταση κράτησε λίγο όμως και στη συνέχεια η βελτίωση του Έλις σε συνδυασμό με καλάθια από ΜακΚίσικ και Πρίντεζη έγινε το 45-46 (26’). Η τρομερή άμυνα συνεχίστηκε, οι Καταλανοί αδυνατούσαν να σκοράρουν και ο Μάρτιν έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 47-46 (28’).

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 59-54, αλλά ο Ντέιβις με τον Κούριτς ισοφάρισαν γρήγορα, αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 62-59 (34’). Το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, το τρίποντο του Λαρεντζάκη έκανε το 65-61, ωστόσο ο Καλάθης με έμμεσο δικό του τρίποντο μείωσε σε 65-64 (37’). Σπανούλης από τη μία και Μίροτιτς από την άλλη σκόραραν για τις ομάδες τους (74-74, 39’). Ο Σλούκας υπέπεσε σε λάθος, ο Χίγκινς κέρδισε φάουλ με 6’’ και την τεχνική ποινή του Μπαρτζώκα. Με 2/3 βολές η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά με 74-76. Με 6’’ να απομένουν ο Σπανούλης σούταρε (ενδεχομένως να του έγινε φάουλ), Μάρτιν και Σλούκας αστόχησαν σε φόλοου και το κατάφερε ο Πρίντεζης, αλλά εκπρόθεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Πηγή: gazzetta.gr