Κυριακή, 16 Μάιος 2021 19:02

Γ' ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη - ¨"ανάσα" για Διαβολίτσι, έχασε ο Πάμισος

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο το Διαβολίτσι νίκησε με 3-1 τη Θύελλα Πατρών στο γήπεδο "Καπετάν Βασίλης" και παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού στον 9ο όμιλο της Γ' εθνικής.

Αντίθετα ο Πάμισος, δεν τα κατάφερε στην Αχαγιά, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Αχαϊκή και βρίσκεται στην τελευταία πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα τοπικά πρωταθλήματα. Αμφότερα τα ματς για τις μεσσηνιακές ομάδες είχαν το χαρακτήρα του ντέρμπι παραμονής, με δεδομένο ότι και οι αντίπαλοί τους μάχονται για την επιβίωση στις εθνικές κατηγορίες. Το Διαβολίτσι αποδείχθηκε αποτελεσματικό και εκμεταλλεύτηκε το κάθε λάθος στην άμυνα των Πατρινών στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βασίλης Αθανασόπουλος στο 48' άνοιξε το σκορ και ο ίδιος στο 56' έπειτα από τραγικό λάθος του γκολκίπερ της Θύελλας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, που πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 61' με τον Σωτήρη Τσάτσο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 92' με πέναλτι του Αγουρίδη για το τελικό 3-1. Ο Πάμισος σ' ένα ακόμα παιχνίδι δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι η Αχαϊκή με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Ο Ανδρεόπουλος στο 52' και ο Αντωνόπουλος στο 67'  διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.