Δευτέρα, 31 Ιανουαρίου 2022 14:18

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Στο... κόλπο της ανόδου η ΑΕΚ Καλαμάτας - Νίκες για Αρφαρά και Ράχη (φωτό)

Η ΑΕΚ Καλαμάτας πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής στην Α1 τοπική και μπήκε για τα καλά στο... κόλπο της ανόδου, μιας και επικράτησε με 2-1 του Ηρακλή Καλαμάτας!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Βαϊτση, όμως η ομάδα του Σωτήρη Μπουραντώνη γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο χάρις σε δύο εύστοχα πέναλτι του Τσέρτου. Ετσι οι “κιτρινόμαυροι” βρέθηκαν μόνοι στην 4η θέση και είναι στο -3 από το τρίτο Ηρακλή, που δείχνει αστάθεια από παιχνίδι σε παιχνίδι.
Ο πρωτοπόρος Αστέρας Αρφαρών νίκησε με 2-0 τη Θύελλα Χαρακοπιού, βάζοντας ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Σακκά και άλλο ένα στο δεύτερο με τον Καπόγλη.

Η Ράχη νίκησε δύσκολα με 3-2 την αξιόμαχη Αναγέννηση Παραλίας και είναι πλέον μόνη στη 2η θέση. Χαρακτηριστικό πως όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μανωλόπουλο, για να ισοφαρίσει η “Μπάρτσα” με τον Οικονομόπουλο. Η Ράχη έκανε το 2-1 στο 78’ με τον Πολίτη και το 3-1 στο 87’ με τον Μανωλόπουλο, για να μειώσει στις καθυστερήσεις ο Σταθόπουλος για την Αναγέννηση.
Από εκεί και πέρα το Δώριο συνέτριψε με 7-1 τον Πανιώνιο Καλαμάτας και έφτασε στην 5η θέση τη Θύελλα Χαρακοπιού.
Ο Νέος Αρις επανήλθε στις επιτυχίες, μιας και κέρδισε με 5-2 τον ουραγό Ηρακλή Κυπαρισσίας. Τέλος, αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού το ματς του Ολυμπιακού Καλαμάτας με την Α.Ε. Λογγάς.