Κυριακή, 13 Φεβρουάριος 2022 23:00

Superleague: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με ΑΕΚ και κράτησε το +9 από ΠΑΟΚ

Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο, ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά στο φινάλε και γκολ-μισό πρωτάθλημα καθώς με το 1-0 επί της ΑΕΚ κράτησε το +9 της διαφοράς από τον ΠΑΟΚ!

Ο Ολυμπιακός έχοντας και το μυαλό στο Μπέργκαμο, όπου την Πέμπτη αντιμετωπίζει την Αταλάντα, δεν ήταν καλός κόντρα στην ΑΕΚ, που είχε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια, δημιουργούσε συνθήκες αλλά δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει. Αντίθετα σε μια από τις λίγες καλές στιγμές τους μπροστά από την εστία του Τσιντώντα ο Εμβιλά με δύο προσπάθειες βρήκε δίχτυα στο 84΄κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός με τον τρόπο αυτό διατήρησε το μαξιλαράκι του +9 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ κι έκανε ίσως το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

O ΠΑΟΚ παρά τα προβλήματα της τελευταίας στιγμής (βλέπε κορονοϊός), αλλά και το επιβεβλημένο rotation λόγω κούρασης στο οποίο προχώρησε ο Ραζβάν Λουτσέσκου, βρήκε ξανά τον τρόπο να επικρατήσει με 1-0 του Ατρομήτου. Οι Περιστεριώτες που καίγονται για βαθμούς, μπήκαν δυνατά στο ματς και ειδικά στο πρώτο μέρος και ευκαιρίες είχαν και... μπελάδες έβαλαν στον Δικέφαλο. Τελικά οι Θεσσαλονικείς με το κεφάλι του Κρέσπο βρήκαν το πολυπόθητο γκολ το οποίο όπως φάνηκε ήταν αρκετό για το πολύτιμο τρίποντο.

Ο Ιωαννίδης πήρε... το όπλο του στην Λεωφόρο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια νίκη που είχε τόσο ανάγκη για να μην μπλέξει σε διάφορα σενάρια όσο αφορά την παρουσία του στα play off. Ο νεαρός διεθνής επιθετικός με ένα γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μια γκολάρα προς το φινάλε του αγώνα διαμόρφωσε το 2-0 επί της Λαμίας και... έστειλε ξανά το «τριφύλλι» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Tο ματς που άνοιξε το Κυριακάτικο... μενού ήταν καταπληκτικό και τα είχε όλα! Τρία γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, μια αποβολή, ένα δοκάρι, ένταση, νεύρα και πολλές ευκαιρίες στον αγωνιστικό χώρο του «Γεντί Κουλέ» με τον ΟΦΗ να είναι ο μεγάλος νικητής με το 2-1 κόντρα στον Βόλο, παραμένοντας για τα καλά σε τροχιά play off. Ήταν ένα ματς με... φόντο την 6άδα, με την ομάδα που θα έπαιρνε το τρίποντο να έκανε ένα άλμα προς τα εκεί. Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ του Βούρου και του Τοράλ πήραν το... μαξιλαράκι ασφαλείας και παρά τα δύσκολα που έβαλε ο Βόλος στην επανάληψη άντεξαν και πήραν τη σπουδαία νίκη.