Τετάρτη, 02 Μάρτιος 2022 23:16

Superleague- βαθμολογία: Επέλαση Ολυμπιακού και +15!

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου έφτασε ο Ολυμπιακός καθώς μετά τη δική του νίκη και την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο, η διαφορά από τη 2η θέση... εκτοξεύτηκε στους 15 βαθμούς!

Τι κι αν έπαιζε από το 18' με αριθμητική υπεροχή λόγω της αποβολής του Τσιγγάρα; Τι κι αν προηγήθηκε με το γκολ του Λιβάι Γκαρσία; Η ΑΕΚ ούτε αυτή την φορά κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο με την τελευταία νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο να... χάνεται στο «μακρινό» 2017. Από την άλλη ούτε ο Δικέφαλος του Βορρά μπόρεσε να βρει τρίποντο νίκης και έτσι πλέον η απόσταση από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό έφτασε στους 15 βαθμούς.

O Oλυμπιακός είχε δύο πρόσωπα στο Φάληρο. Στο πρώτο μέρος είχε την γνωστή φετινή εικόνα που παρουσιάζει στα περισσότερα εντός έδρας ματς. Χωρίς να ενθουσιάσει, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός, παιχνίδι σε... χαμηλές ταχύτητες. Η είσοδος του Ματιέ Βαλμπουενά με την έναρξη της επανάληψης τον μεταμόρφωσε. Μπήκε το... τούρμπο και οι «ερυθρόλευκοι» εξαφανίστηκαν.

Μέσα σε ένα 15λεπτο πέτυχαν 4 γκολ, σε όλο το ημίχρονο 5 και κάπως έτσι το 0-0 του πρώτου μέρος μετατράπηκε στο «χορταστικό» 5-1. Από την άλλη ο Αστέρας που αναζητούσε κάτι για να μείνει ζωντανός στην μάχη των play off, στην κυριολεξία κατέρρευσε.

Πλέον οι Αρκάδες για να προλάβουν το «τρένο» της εξάδας θέλουν νίκη την τελευταία αγωνιστική στο Ολυμπιακό Στάδιο κόντρα στην ΑΕΚ, για να μην έχουν εξάρτηση από άλλα αποτελέσματα (ΠΑΣ Γιάννινα, ΟΦΗ) και πάντα με δεδομένο ότι θα παραμείνει το -5 του «Άγιαξ της Ηπείρου». Θα πρέπει να τονιστεί πως με την ήττα του Αστέρα «κλείδωσε» και τυπικά η παρουσία του Παναθηναϊκού στο έξτρα πρωτάθλημα των play off.