Τρίτη, 10 Μαϊος 2022 12:34

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ: Πρόκριση στα πέναλτι για το 6ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου αγοριών λυκείων πανηγύρισε χθες το 6ο ΓΕΛ Καλαμάτας.

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Μεσσηνίας νίκησε στα πέναλτι με 8-6 το 4ο ΓΕΛ Κορίνθου, μετά από συναρπαστικό ματς στο γήπεδο "Π. Μπαχράμης" που είχε 8 γκολ στην κανονική διάρκεια, αλλά όχι νικητή (4-4 το τελικό σκορ). Στο βόλεϊ, οι πρωταθλήτριες ομάδες του Νομού μας δεν τα κατάφεραν χθες και αποκλείστηκαν. Στα αγόρια, το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας πήρε το πρώτο σετ στο Κλειστό με 25-18 κόντρα στο Λύκειο Ξηροκαμπίου, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 (24-26) και κέρδισαν το τρίτο και τελευταίο σετ με 15-6. Στο ίδιο γήπεδο έγινε και το ματς των κοριτσιών, όπου το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας, ηττήθηκε με 2-0 σετ από το 2ο ΓΕΛ Ναυπλίου. Η ομάδα του Ναυπλίου επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-16 και στο δεύτερο με 25-20.