Δευτέρα, 06 Ιουνίου 2022 12:19

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ – ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ 2-1: Πήρε τη 2η θέση ανόδου, αλλά περιμένει την ένσταση του Πανηλειακού

Την κατάκτηση της 2ης θέσης στον 5ο όμιλο των μπαράζ ανόδου στη Γ’ εθνική πανηγυρίζει από χθες ο Πανθουριακός, παρά την ήττα του στο Γύθειο από τον Πανγυθεατικό με 2-1.

Η μεσσηνιακή ομάδα κατέκτησε μια εκ των τριών πρώτων θέσεων που οδηγούν στη νέα Γ’ εθνική, όμως πρέπει να περιμένει την εκδίκαση της ένστασης (η απόφαση αναμένεται να ανακοινωθεί την Πέμπτη) που έχει καταθέσει ο Πανηλειακός για το μεταξύ τους παιχνίδι πριν μία εβδομάδα.
Το ζητούμενο βέβαια είναι αν η ομάδα του Πύργου συνεχίσει να υποστηρίζει με θέρμη την ένσταση, από τη στιγμή που εξασφάλισε κι αυτή το εισιτήριο της ανόδου στη Γ’ εθνική.

Πάτραι, Πανθουριακός και
Πανηλειακός τις 3 πρώτες θέσεις

Κι αυτό διότι χθες το Πάτραι νίκησε με 2-0 στην Κεφαλλονιά τον Παλληξουριακό, χάρις σε δύο γκολ του Αυγερινού Δημητρακόπουλου (32' και 92') και άφησε την ομάδα του Ληξουρίου εκτός τριάδας με 8 βαθμούς, ενώ η Πατρινή ομάδα εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο με 14 βαθμούς.
Ολα αυτά βέβαια θα φανούν από σήμερα και το κατά πόσο ο Πανηλειακός θα υποστηρίξει την ένσταση που έχει καταθέσει κατά των νταμπλούχων Μεσσηνίας.
Ο Πανγυθεατικός από την άλλη ήθελε τη νίκη για να τερματίσει στην 4η θέση και τα κατάφερε, εκμεταλλευόμενος την ήττα του Παλληξουριακού από το Πάτραι.
Οσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της Θουρίας μπήκε καλύτερα στο ματς και έλεγχε τον ρυθμό μέχρι το 35ο λεπτό.

Προβάδισμα με Κουρούπη

Σε σχέση με το ματς κόντρα στον Πανηλειακό, υπήρχε μία αλλαγή στην 11αδα με τον Λιόλιο να παίρνει τη θέση του τραυματία Ζαχαρόπουλου.
Στο 10’ ο Τσουλάκος έπιασε το σουτ από καλή θέση, με τον Καβαλιώτη να αποκρούει.
Στο 22’ ήταν η σειρά του Κουρούπη να απειλήσει την εστία της ομάδας του Γυθείου.
Στο 31’ ο Κουρούπης με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τη μπάλα να χτυπά και στο τείχος (0-1).

Ισοφάριση με Κουρτέση

Ομως στο 40’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον ίδιο τρόπο.
Ο Κουρτέσης με χτύπημα φάουλ νίκησε τον Κωνσταντακόπουλο και έγραψε το 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα της Θουρίας, με τον Σαραντόπουλο να αποχωρεί τραυματίας και τον Οδεμισιώτη να μπαίνει στη θέση του.

Ανατροπή στο 57’ με Σπηλιωτόπουλο

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος, κυνήγησαν με μεγαλύτερη προσήλωση το γκολ και το πέτυχαν στο 57’...
Ο Κουρτέσης με κάθετη πάσα βρήκε τον Σπηλιωτόπουλο και εκείνος αφού απέφυγε τον Κωνσταντακόπουλο με πλασέ έκανε το 2-1.
Ο Πανγυθεατικός συνέχισε να είναι καλύτερος και έχασε ευκαιρία στο 68’ με το σουτ του Κουρτέση να μην βρίσκει για λίγο στόχο.
Αυτό που είχε να επιδείξει ο Πανθουριακός σε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο,
ήταν ένα σουτ του Κουρούπη στο 85’ που μπλόκαρε ο Καβαλιώτης.
Το ματς σφύριξε ο Δρούζας (Αργολίδας), με βοηθούς τους Μαυροκορδόπουλο και Τούμπα από τον ίδιο σύνδεσμο.
ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ: Καβαλιώτης, Χρυσικάκος, Πετρόπουλος, Κουρτέσης (88’ Δασκαλάκης), Ζορμπάς, Αναστασάκος, Πανόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Κουτσιουμάρης (46’ Κωστάκος), Ξιφαράς, Διαμαντάκος
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Βασιλόπουλος (75’ Αρβανίτης), Πέππας, Ζαραφέτας, Καλογερόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος (50’ λ.τρ. Οδεμισιώτης), Κουρούπης.