Πέμπτη, 15 Δεκέμβριος 2022 13:27

Η Μάνη 4-1 τον Τέλλο Αγρα σε εξ αναβολής αγώνα

Τη νίκη με σκορ 4-1 πήρε η Μάνη σε χθεσινό εξ' αναβολής αγώνα της Α’ τοπικής με τον Τέλλο Αγρα στο γήπεδο του Κάμπου.

Οι Μανιάτες προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τρίποντο και να ανέβουν στην 7η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς.
Από την άλλη ο Τέλλος Αγρας υπέστη την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια και παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.
Στο 18’ ο Π. Πουλάκος έκανε τη σέντρα και ο Αλεξανδρόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 1-0.
Στο 32’ ύστερα από κόρνερ του Κουρούπη οι αμυντικοί απομάκρυναν μπάλα, όμως ο Αλεξανδρόπουλος με ένα φοβερό σουτ την έστειλε στο “Γ” για το 2-0.
Οι γηπεδούχοι έβαλαν και τρίτο γκολ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο… Ηταν το 40’ με τον Παναγιώτη Πουλάκο να γράφει το 3-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία μιας και ο νικητής είχε κριθεί. Οι Γαργαλιανιώτες κέρδισαν πέναλτι στο 57’ σε ανατροπή του Σερέτη από τον Γιαννή και ο Σούλα μείωσε σε 3-1 από τα 11 βήματα.
Το τελικό 4-1 για τη Μάνη διαμορφώθηκε στο 65’ με τον Κουρούπη να δίνει στον Κ. Πουλάκο και εκείνος με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Διαιτητής ήταν ο Καυκάς και βοηθοί οι Τσοπανάκης και Μπασιλάρης.
Α.Ε. ΜΑΝΗΣ: Κωνσταντακόπουλος, Σπυρέας, Π. Πουλάκος, Γιαννής, Τζανετέας, Δουρούμης, Μπέρμπερη, Μπαλικοβρυώνης (61’ Χάνκο), Χατζηπαναγιώτης (61’ Κ. Πουλάκος), Κουρούπης (83’ Τσιλιμπέρδης), Αλεξανδρόπουλος (75’ Ρότσι).
ΤΕΛΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Σαρρής, Θ. Τσόπελας, Νικολόπουλος, Μπακαδήμας, Βελλησάρης, Λάζαρης, Ζόμπολος (85’ Λαμπίρης), Ρουσιάς (60’ Μπακάκης),
Σούλα (62’ Βάγγαλης), Σερέτης, Τ. Τσόπελας.

17. Ομόνοια 0-4 1

* Ο Απόλλωνας Καλαμάτας αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.

* Οκτώ αγώνες λιγότερους έχει η Ομόνοια.

* Δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Τέλλος Αγρας.

* Ενα αγώνα λιγότερο έχουν Ακρίτας Κορώνης, Σπερχογεία, Μεθώνη, Καλό Νερό, Ολυμπιακός Ανάληψης, Κυπαρισσία, Α.Ε. Μάνης και Α.Ε. Αβίας.