Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022 12:16

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε χθες η “αυλαία” για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή του επιβλήθηκε με 2-0 της Καλαμάτας στο Δημοτικό Στάδιο και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση. Αντίθετα τα άλλα δύο ματς δεν ανέδειξαν νικητή και όλα θα κριθούν στις ρεβάνς. Η Λαμία ισοφάρισε μάλιστα στο φινάλε την Καλλιθέα. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Καλλιθέα προηγήθηκε στο 80’ με τον πρώην επιθετικό της Καλαμάτας Γιάννη Λουκίνα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88’ με τον Μπεχαράνο.
Στις Σέρρες, Απόλλωνας Παραλιμνίου και Αγιος Νικόλαος, που αγωνίζονται στη Γ’ εθνική, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Η ομάδα των Σερρών προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Γκέκα, αλλά οι Κρήτες «απάντησαν» γρήγορα και ισοφάρισαν στο 17΄ με τον Μηνά. Ξανά ο Γκέκας -αυτή τη φορά με πέναλτι- έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 62΄, όμως ο Σέχου (που είχε περάσει ως αλλαγή) διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76΄.