Πέμπτη, 20 Απριλίου 2023 12:50

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-2: Διπλό με Πασά στις καθυστερήσεις

Επιστροφή στις νίκες με αγχωτικό τρόπο για την Καλαμάτα που επικράτησε χθες με 2-1 της Επισκοπής στο Ρέθυμνο για την εμβόλιμη 20η αγωνιστική του α' ομίλου της Super League 2.

Η "Μαύρη Θύελλα" χρειάστηκε ένα γκολ του Γιάννη Πασά στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 91' για να πάρει τη νίκη από την Κρητική ομάδα που δεν έχει ελπίδες παραμονής.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες για την ομάδα του Ιλτσο Γκεοργκιόσκι που είναι αήττητη στο δεύτερο γύρο και με το χθεσινό διπλό ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν δυνατά στο ματς και με επιθετική σύνθεση, έκλεισαν στα καρέ της την Επισκοπή.

Προβάδισμα στο 40’ με Αρναρέλλη

Ο γκολκίπερ Ψαρράς της κρητικής ομάδας πραγματοποίησε ορισμένες καλές επεμβάσεις, κρατώντας το μηδέν μέχρι το 40’… Σε εκείνο το λεπτό ο Αρναρέλλης με σουτ από πλάγια θέση έγραψε το 0-1, με την Καλαμάτα να πηγαίνει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.
Στο 50’ ο Ρόβας πήρε την κοντινή κεφαλιά με τον Ψαρρά να αποκρούει εντυπωσιακά.
Στο 65’ οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί με τον Αμπαφού που σούταρε για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Μέντες, που υπερασπίστηκε την εστία της Καλαμάτας στο χθεσινό ματς.

Ισοφάριση με Αμπαφού στο 70’

Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 70’ όταν ο φιλιατρινός μεσοεπιθετικός Αντώνης Σταθόπουλος τροφοδότησε τον Αμπαφού και εκείνος αφού πέρασε και τον Μέντες έγραψε με πλασέ σε κενή εστία το 1-1.
Μάλιστα η Επισκοπή λίγο έλειψε το 88’ να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μέντες να αποκρούει το πλασέ του Καφετζή.
Τελευταίος στο ματς "μίλησε" ο Πασάς που με κοντινό πλασέ στο 91' διαμόρφωσε το 1-2, μετά από απόκρουση του Ψαρρά σε κεφαλιά του Μαρκόφσκι.
Διαιτητής ήταν ο Μπακογιάννης (Αθηνών), με βοηθούς τον Ισσα (Αθηνών) και την Κομισοπούλου (Χανίων).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Τσιλεδάκης, Κεφαλάς, Πολίτης, Αραμπατζής (63’ Τζωρτζινάκης), Κούτσιας, Αμπαφού, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (80’ Καφετζής), Βουκελάτος (50’ Νταμπίζας), Παπαδόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Καραγκούνης, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε (69’ Κωνσταντινόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ματέους (77’ Μπουλάρι), Πασάς, Αρναρέλλης (69’ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (69’ Μαρκόφσκι).