Πέμπτη, 04 Μαϊος 2023 18:06

Α.Ε. ΑΒΙΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ 1-7: Εντυπωσιακό διπλό στο φινάλε

Με το εντυπωσιακό 7-1 νίκησε ο Εθνικός την Α.Ε. Αβίας στον Κάμπο, στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων στην Α’ τοπική.

Η ομάδα του Μελιγαλά ήταν ορεξάτη και με το διπλό τερμάτισε στην 7η θέση. Ο Ραπτης στο 22’ άνοιξε το σκορ. Το 0-1 κράτησε μόνο για έξι λεπτά. Στο 28’ ο Πανταζής ισοφάρισε για την Α.Ε. Αβίας, που κέρδισε φέτος με άνεση την παραμονή στην κατηγορία. Η συνέχεια όμως, άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 36’ ο Παπαθεοδώρου έκανε το 1-2 και στο 44’ ο Ράπτης και πάλι το 1-3.

Στο 45’ ο Τσίκας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Παπαργυρίου στο 50’ έκανε το 1-5 και ο Μπούνας στο 67’ το 1-6. Το τελικό 1-7 διαμόρφωσε στο 75’ ο Κατσαντώνης.
Α.Ε. ΑΒΙΑΣ: Νιάρχος, Αλντέσκου, Δ. Τσουλάκος (69’ Μητσέας) Γαβράς, Τζανετέας (69’ Ψαλτήρας), Ε. Τσουλάκος, Καρδάσης (11’ λ..τρ. Γεωργίκος), Αποστολίδης (46’ Λυκουρέζος), Μπαζάνης, Κορμπής (69’ Πουλής), Πανταζής.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Κρυεμάλι, Διακουμάκος, Μπίτζας (68’ Αναστασίου) , Φέστας, Λάγιος, Ράπτης, Παπαθεοδώρου, Τσίκας (55’ Μπούνας) Α. Σπυρόπουλος (68’ Μπίνιος) , Γ.Α. Σπυρόπουλος (61’ Καραπετιάν) , Παπαργυρίου (55’ Κατσαντώνης)