Τετάρτη, 17 Μάιος 2023 16:13

Το Σάββατο η απονομή στον Α.Ο. Πατίστα

Σε εκδήλωση γιορτή που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού “Σταύρος Παπαδόπουλος” θα απονεμηθεί το κύπελλο του πρωταθλητή στη γυναικεία ομάδα του Α.Ο. Πατίστα.

Η Καλαματιανή ομάδα συμμετείχε για πρώτη φορά τη σεζόν που διανύουμε στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής γυναικών και κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Οπως έκανε γνωστό η διοίκηση με σχετική ανακοίνωση πριν την απονομή θα γίνουν φιλικές αναμετρήσεις των τμημάτων υποδομής Κ14 και Κ16 (αγοριών) μεταξύ τριών ομάδων του Α.Ο. Πατίστα, του Αίανα και του ΠΑΣ Σπάρτης (η γυναικεία ομάδα ήταν αντίπαλος του Α.Ο. Πατίστα στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής). Τα φιλικά παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 3.30 το απόγευμα. Αμέσως μετά στις 5.30 μ.μ. θα γίνει φιλικό ανάμεσα στις μικρές ομάδες κατηγορίας Δημοτικού του Α.Ο. Πατίστα και του ΠΑΣ Σπάρτης. Θα ακολουθήσει στις 6.15 φιλικό ανάμεσα στις γυναικείες ομάδες του Πατίστα και του ΠΑΣ Σπάρτης. Στις 7.15 έχει προγραμματιστεί να γίνει η απονομή του κυπέλλου στην πρωταθλήτρια ομάδα του 6ου ομίλου, Α.Ο. Πατίστα.

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα

Με την διεξαγωγή των παιχνιδιών της τελευταίας αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο που πέρασε το πρωτάθλημα στον 6ο όμιλο της Γ’ εθνικής γυναικών.
Ο Α.Ο.Π.Κ. Πατίστα αναδείχθηκε πρωταθλητής στον όμιλο καθώς από τις προηγούμενες αγωνιστικές είχε εξασφαλίσει τον τίτλο και την άνοδο στη Β’ εθνική έχοντας αποκτήσει μεγάλη διαφορά στην βαθμολογία από τους διώκτες της.
Οπως έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενο ρεπορτάζ η Καλαματιανή ομάδα κατάφερε στην πρώτη συμμετοχή σε αυτή την κατηγορία να πάρει αήττητη το πρωτάθλημα έχοντας 11 νίκες και μία ισοπαλία. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Ολυμπιάδα Υμηττού Β’ που κέρδισε εντός έδρας την Αργολίδα 2000 με 2-1 αφήνοντας στην τρίτη θέση την Αγία Παρασκευή Β’ η οποία είχε ρεπό. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία στον 6ο όμιλο έχουν ως εξής: