Σάββατο, 03 Ιουνίου 2023 11:00

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 3-0: Επιθετικός μονόλογος υπό το βλέμμα Μπένετ! (φωτό)

Με τρεις διαφορετικούς σκόρερ και “καταιγιστικό” δεύτερο ημίχρονο, η Καλαμάτα νίκησε χθες 3-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας και επέστρεψε στις επιτυχίες στο Δημοτικό Στάδιο, μετά από δύο μήνες, υπό το βλέμμα του Στηβ Μπένετ.

Ο αρχιδιαιτητής της ΕΠΟ βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου για να αξιολογήσει την διαιτητή Ελένη Αντωνίου από την Αχαΐα, που έβγαλε χωρίς προβλήματα το ματς.

Ενα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά ότι στο πρώτο ημίχρονο έλειψαν οι κλασικές ευκαιρίες για την Καλαμάτα, με εξαίρεση τη φάση του 20ου λεπτού με τον Αρναρέλλη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η “Μαύρη Θύελλα” πέτυχε τρία γκολ, σε διάστημα 20 λεπτών, από το 69’ έως το 89’, με τους Ματέους Αλβες, Ανδρέα Βασιλόγιαννη, Γιάννη Πασά, ενώ ενδιάμεσα είχε και χαμένο πέναλτι με τον Ανδρέα Τάτο.
Ακόμα “σημάδεψε” δύο φορές το δοκάρι με τους Χρήστο Ρόβα και Νίκο Μπαξεβάνο στο 63’ και στο 64’, αντίστοιχα!

Με σύνθεση ανάγκης οι κρητικοί

Η Ιεράπετρα ήρθε στη μεσσηνιακή ομάδα με μόλις 14 παίκτες (ο 14ος ήταν ο Κατάλντι, που την Τετάρτη υπέγραψε στην Καλαμάτα και φυσικά δεν αγωνίστηκε) και κατά τη διάρκεια του ματς είδε να τραυματίζονται πρώτα ο κεντρικός αμυντικός Παρασκευάς Καλλιτσουνάκης στο 58’ και τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας Γιώργος Τζελέπης!
Ετσι, η Καλαμάτα, που δεν είχε σκοράρει στα τελευταία τρία εντός έδρας ματς με Απόλλωνα, Αιγάλεω και Καλλιθέα, πέτυχε τρία γκολ σε ένα 20λεπτο και ανέβηκε στην 4η θέση του β' ομίλου της Super League 2, έπειτα από την ισοπαλία των Χανίων με την ΑΕΚ Β' (1-1). Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη με τον Αντώνη Μαυρέα στον πάγκο, έπειτα από το διπλό στην Ηλιούπολη με την Προοδευτική (1-2)
Η μεσσηνιακή ομάδα είχε συντριπτική κατοχή μπάλας, με τους Κρητικούς να περιμένουν στο μισό γήπεδο.
Στο 20’ ο Βασιλόγιαννης από δεξιά έκοψε την μπάλα στην περιοχή και ο Αρναρέλλης από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η μόνη στιγμή που κινδύνεψε η εστία του Τζελέπη.

Τρία γκολ σε 20 λεπτά!

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα ανέβασε στροφές μετά το 60’ και “εγκαταστάθηκε” έξω από την περιοχή της Ιεράπετρας.
Στο 63’ ο Ρόβας με κοντινό πλασέ (από σέντρα του Παπατόλιου) έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό από κόρνερ του Τάτου, ο προωθημένος Μπαξεβάνος έστειλε την μπάλα ξανά στο δοκάρι, αυτή τη φορά στο οριζόντιο.
Νέα ευκαιρία στο 66’ με την κοντινή κεφαλιά του Πασά να περνά άουτ, έπειτα από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου. Από τα πόδια του αριστερού μπακ της Καλαμάτας, ξεκίνησε και η φάση του 1-0 στο 69’. Ο Κωνσταντινόπουλος σέντραρε για τον Τάτο, το σουτ του οποίου κόντραρε και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ματέους με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 74’ ο Ρόβας ανατράπηκε από τον Καραμπέτσο και η ρέφερι Αντωνίου έδειξε το σημείο του πέναλτι.
Ο Τάτος όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νεόπουλο (αντικατέστησε στο 61’ τον Τζελέπη) που απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.
Στο 78’ από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, ο Βασιλόγιαννης έκανε δύο προσποιήσεις μέσα στην περιοχή και πέφτοντας, έγραψε με σουτ το 2-0.
Στο 89’ η Καλαμάτα κέρδισε δεύτερο πέναλτι, όταν ο Τριανταφυλλάκης βρέθηκε στο έδαφος στην προσπάθειά του να αποφύγει τους Κάρδαρη και Καραμπέτσο. Ο Πασάς που ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Καραγκούνης, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους (79’ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (90’ Δρούγας), Βασιλόγιαννης (90’ Γκότσης), Αρναρέλλης (58’ Πασάς), Ρόβας (79’ Μπουλλάρι)
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Tζελέπης (61’ λ.τρ. Νεόπουλος), Κάρδαρης, Κόκας, Φαουστίνο, Καλλιτσουνάκης (58’ λ.τρ. Φ. Παπαδάκης), Ιννος, Χιμένεθ, Καζάου, Ευαγγ. Παπαδάκης, Τσόφλιας, Καραμπέτσος.

Ρεπό: Ολυμπιακός Β
* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 5 το απόγευμα, εκτός από το Απόλλων Σμύρνης – Προοδευτική (7.15 μ.μ.)

1. Κηφισιά 56-14 61
2. Καλλιθέα 50-19 59
3. Απόλλων Σμύρνης 33-20 49
4. Καλαμάτα 33-15 46
5. ΟΦ Ιεράπετρας 36-22 45
-. Χανιά 31-16 45
7. Παναχαϊκή 27-15 39
8. Ηλιούπολη 31-26 38