Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 10:30

SUPER LEAGUE 2: Στην κορυφή του β' ομίλου Χανιά και Καλαμάτα

Ρετιρέ για δύο στον β' όμιλο της Super League 2, μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής.

Ο λόγος για τα Χανιά και την Καλαμάτα, που νίκησαν Παναχαϊκή και Ηλιούπολη, αντίστοιχα και εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της Καλλιθέας με το Αιγάλεω. Η "Μαύρη Θύελλα" επέστρεψε το Σάββατο στις νίκες μετά την ήττα από τα Χανιά επικρατώντας με 2-0 στο Στάδιο, ενώ οι Κρητικοί πανηγύρισαν νέο τρίποντο (4-1) με τους Πατρινούς. Την ίδια ώρα η Καλλιθέα άφηνε δύο βαθμούς στο Αιγάλεω (1-1) και έπεσε στην τρίτη θέση.
Πολύτιμο έδαφος έχασε ο Ιωνικός που έχασε την Κυριακή στη Ρόδο από το Διαγόρα. Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (15΄ Μανιάς, 50΄ Μασούρας), πέτυχαν την τρίτη νίκη, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής. Οι Ροδίτες είχαν νικήσει με 3-1 τα Χανιά και με 2-1 το Αιγάλεω στο γήπεδό τους, ενώ για τους Νικαιώτες η χθεσινή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα μετά το 0-3 από τα Χανιά στην πρεμιέρα της σεζόν. Το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Ζοάο Σίλβα στο 81ο λεπτό.