Πέμπτη, 08 Φεβρουαρίου 2024 11:16

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Η Στενωσιά πλησίασε την Ομόνοια

Η Στενωσιά ήταν η μεγάλη κερδισμένη στην 17η αγωνιστική της Β’ τοπικής, καθώς νίκησε χθες εκτός έδρας με 4-0 το Νέο Αρι και εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ισοπαλία της Ομόνοιας με την Α.Ε. Λογγάς (1-1), μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά.

Την προσεχή Κυριακή μάλιστα, η Στενωσιά θα υποδεχτεί στο γήπεδο του Σουληναρίου την αήττητη Ομόνοια, που δεν κατάφερε να νικήσει στο γήπεδο “Γ. Λουκαρέας” την προτελευταία της βαθμολογίας, Α.Ε. Λογγάς. Οι καλαματιανοί προηγήθηκαν στο 43’ με πέναλτι του Πολίτη, αλλά στο 87’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Παναγόπουλου.
Η Στενωσιά νίκησε με το ευρύ 4-0 το Νέο Αρι, θέτοντας από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για τη νίκη. Ο Φλέσσας στο 16’ έκανε το 0-1, για να πάρει την σκυτάλη στη συνέχεια ο Κ. Λυμπερόπουλος με δύο γκολ στο 52’ και στο 83’. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Αθ. Κ. Χρόνης στο 90’.
Η Φοινικούντα νίκησε με 5-0 την Α.Ε. Αβίας, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ισοβαθμεί με τη Θύελλα Μερόπης στην 3η θέση. Ο Μπαστακός άνοιξε το σκορ στο 54’, ο Γάλλος έκανε το 2-0 στο 61’ και ο Σούλι στο 78’ το 3-0. Το 4-0 ήρθε στο 80’ με τον Σπυρόπουλο και το 5-0 στο 88’ με τον Λυκισιώτη.
Από εκεί και πέρα, ο Ατρόμητος Πλατύ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43’ με γκολ του Μπουντά, νίκησε με 3-1 την Αναγέννηση Παραλίας. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μάλιστα τρεις φορές σε διάστημα δέκα λεπτών! Ο Σκουφάκης ισοφάρισε στο 63’, ο Σώκαλης έκανε το 2-1 στο 64’ και ο Σκουφάκης και πάλι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 3-1. Νίκη και για τον Αστέρα Βαλύρας κόντρα στο Βλαχόπουλο (4-1).
Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε και η Θύελλα Μερόπης, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας (1-0, με αυτογκόλ του Παπαδόπουλου στο 70’, ενώ το Καλό Νερό κέρδισε στα Αρφαρά τον τοπικό Αστέρα. Η συνάντηση της Καλλιθέας με το Μεσσηνιακό αναβλήθηκε.