Πέμπτη, 17 Σεπτέμβριος 2015 21:54

Πρεμιέρα με ισοπαλία (1-1) για τον Αστέρα Τρίπολης με τη Σπάρτα Πράγας

Ο Αστέρας ξεκίνησε με ισοπαλία το φετινό του ταξίδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, 1-1 με τη Σπάρτα Πράγας.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάσα και οι Τσέχοι ισοφάρισαν στο 56' με τον Λάφατα σ' ένα ματς που στο φινάλε θα μπορούσε να πάει παντού. Οι Αρκάδες είχαν πάντως ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς στο 1-0.

Τέλος στο ματς.

Ακυρώνεται γκολ του Λάφατα στις καθυστερήσεις ως οφσάιντ.

88' Κίτρινη κάρτα ο Ιγκλέσιας.

86' Αγγίζει το γκολ ο Αστέρας, με το γυριστό σουτ του Γιάννου μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ.

83' Αλλαγή για τη Σπάρτα. Εξω ο Γίρατσεκ μέσα ο Μάρετσεκ

76' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Αστέρας. Ο Χαμντανί στη θέση του Τορμένα.

73' Κίτρινη κάρτα στον Χόλεκ

Αλλαγή και για τη Σπάρτα ο Φατάι αντί του Χισμπαουερ

71' Δεύτερη αλλαγή για την ελληνική ομάδα. Ο Νίκο Φερνάντεθ στη θέση του Μπερτόλιο.

66' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Δημούτσος, έξω ο Φούντας.

63'  Παραλίγο αυτογκόλ με την κεφαλιά του Γκόιαν, όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα πέφτει στη γωνία και διώχνει σε κόρνερ.

58' Η Σπάρτα αγγίζει το δεύτερο γκολ με τον Κρέιτσι, αλλά ο Κοσίτσκι αποκρούει.

56'  Σέντρα Φρίντεκ από δεξιά και ο Λάφατα σε κενή εστία ισοφαρίζει σε 1-1.

49' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Φούντας φεύγει στην πλάτη της άμυνας και απέναντι από τον Μπίτσικ κάνει ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

48' Απίστευτη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μάσα τετ α τετ πλασάρει και η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα μπροστά στο σκορ (1-0)

44' Ο Λάφατα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά είναι σε αντικανονική θέση και το γκολ σωστά δεν θα μετρήσει.

36' Κίτρινη κάρτα στον Γίρατσεκ που τράβηξε τον Μπερτόλιο.

35' Επικίνδυνο γύρισμα του Κρέιτσι μέσα στην μικρή περιοχή και ο Γκόιαν απομακρύνει σωτήρια την μπάλα.

Φθάσαμε στο 33' με τον Αστέρα να έχει δώσει χώρο στους Τσέχους και να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

24' Δοκάρι η Σπάρτα με τον Φρίντεκ (κεφαλιά).

15' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Χισμπάουερ να περνά έξω

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Γιάννου βρίσκεται τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Σπάρτα Πράγας που αποκρούει με το πόδι και κρατά το 1-0.

Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά στην Τρίπολη. Ο Αστέρας προηγείται 1-0 με γκολ του Μάσα από το 2' και έχει θέσει τις βάσεις για να μπει με το δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Μόλις στο 2ο λεπτό οι Αρκάδες ανοίγουν το σκορ. Ο Mπερτόλιο τροφοδότησε το Μάσα μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0.

ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΑΣΤΕΡΑ

Ξεκίνησε το ματς,

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ Κοσίτσκι, Αλόκο, Μάσα, Γιαννούλης, Φούντας, Μπερτόλιο, Λούι, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Τορμένο, Γιάννου.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ  Μπίτσικ, Χόλεκ, Κόστα, Χιμπς, Ματεγιόβσκι, Ντότσκαλ, Φρίντεκ, Χίσμπαουερ, Κρέιτσι, Γίρατσεκ, Λάφατα.

Καλησπέρα σας από την Τρίπολη. Σε λίγα λεπτά ξεκινά το ματς του Αστέρα Τρίπολης με τη Σπάρτα Πράγας και το "Eleftheriaonline" βρίσκεται στην Τρίπολη και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του ματς.