Πέμπτη, 18 Μάιος 2017 15:48

ΣΤΙΒΟΣ- ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Ενα χρυσό, δύο αργυρά και τρεις προκρίσεις στο διασυλλογικό της Τρίπολης

Η δεύτερη μέρα του Διασυλλογικού Περιφερειακού Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών έγινε το Σάββατο 13 Μαΐου στο Δημοτικό Στάδιο Τρίπολης.

Το τμήμα στίβου του Μεσσηνιακού συμμετείχε και σε αυτήν την διοργάνωση με 4 αθλητές και αθλήτριες. Ο απολογισμός των αθλητών ήταν εντυπωσιακός καθώς οι τρεις από τους τέσσερις

κατέκτησαν μετάλλια και προκρίσεις για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών του καλοκαιριού. Στα 200 μέτρα των Ανδρών ο Γιάννης Πατρινιός έκανε επίδοση 23’’.01 κατακτώντας την δεύτερη θέση και επιτυγχάνοντας την πρόκριση για το πανελλήνιο

πρωτάθλημα. Οσον αφορά την πρόκριση το ίδιο πέτυχε και ο Παίδας Χρήστος Μέτα στα 400 μέτρα με εμπόδια όπου με χρόνο 58’’.12 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στις γυναίκες η Ελένη Θεοδωρακοπούλου τερμάτισε δεύτερη στο δρόμο των 5000 μέτρων με επίδοση 19’.03’’.20. Η Θεοδωρακοπούλου θα δώσει κι αυτή το παρόν στην μεγάλη πανελλήνια διοργάνωση του καλοκαιριού. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον μικρότερο της παρέας, τον Παίδα Γιώργο Κούσκουλα ο οποίος πραγματοποιώντας εξαιρετική κούρσα

κατετάγη 4ος στον δρόμο των 200 μέτρων με επίδοση 23’’.36. Υπενθυμίζεται ότι μερικές εβδομάδες πριν διεξήχθη στην Πάτρα η πρώτη μέρα του Διασυλλογικού Περιφερειακού Πρωταθλήματος Ανδρών/ Γυναικών όπου οι αθλητές του Μεσσηνιακού είχαν να επιδείξουν ανάλογες επιτυχίες με 2 χρυσά, 1 αργυρό, 1 χάλκινο μετάλλιο και 3 προκρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Επανερχόμενοι στην διοργάνωση της Τρίπολης πραγματοποιήθηκε

σε παράλληλο χρόνο το Διασυλλογικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Συνθέτων. Στον πένταθλο των Παγκορασίδων η Νίκη Σουλειμέζη κατέκτησε την 7 η θέση μεταξύ 23 συμμετεχόντων. Η νεαρή αθλήτρια του Μεσσηνιακού έκανε 14’’.97 στα 80 μέτρα με εμπόδια, 4,22μ στο άλμα σε μήκος, 7,39μ στην σφαιροβολία, 23,45μ στον ακοντισμό και 2’.09’’.04 στο δρόμο των 600 μέτρων.