Πέμπτη, 07 Σεπτεμβρίου 2017 11:58

ΣΚΑΚΙ: Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο Μπελιώτης του ΝΟΚ

Στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα σκακιού για αθλητές κάτω των 16 ετών που γίνεται στη Ρουμανία συμμετέχει ο σκακιστής του Ν.Ο. Καλαμάτας Γιώργος Μπελιώτης.

Ο Μεσσήνιος αθλητής κέρδισε την πρόκριση καθώς στα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα κάτω των 16 ετών κέρδισε το αργυρό μετάλλιο και τη φιλοξενία στα πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το τουρνουά ξεκίνησε την Τρίτη και θα ολοκληρωθεί στις 14 Σεπτεμβρίου. Σε όλες τις κατηγορίες των πανευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (Αγόρια – Κορίτσια 8 έως 16 ετών) θα αγωνιστούν 1143 άτομα! Στην κατηγορία που συμμετέχει ο Μπελιώτης θα αγωνιστούν 97 άτομα και οι γύροι θα είναι 9.

Νωρίτερα (26 Αυγούστου – 3 Σεπτεμβρίου) ο νεαρός σκακιστής του Ν.Ο. Καλαμάτας πήρε μέρος στο διεθνές τουρνουά της Νίκαιας (στον Α’ όμιλο) σημειώνοντας εξαιρετικά αποτελέσματα, κάνοντας ταυτόχρονα μια πολύ καλή προπόνηση εν όψη του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος.