Παρασκευή, 01 Ιούνιος 2018 12:52

ΣΤΙΒΟΣ: Πέντε μετάλλια στο Λουτράκι ο Μεσσηνιακός

Με 14 αθλητές και αθλήτριες έλαβε μέρος ο Μεσσηνιακός στους αγώνες στίβου “Θώδεια” που έγιναν στις 19 Μαΐου στο Λουτράκι.

Ο καλαματιανός σύλλογος κατέκτησε πέντε μετάλλια, εκ των οποίων δύο χρυσά, δύο αργυρά και ένα χάλκινο, ενώ δύο αθλήτριες του έπιασαν τα όρια πρόκρισης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα ο Νίκος Ζαχαρέας πήρε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα σε μήκος, όπως και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x80μ. των παγκορασίδων (Μαχαίρα Νικολέτα, Πλατανίτη Χριστιάνα, Τασιοπούλου Ηλιάνα, Φεράι Μαριλένα).

Ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης και η Σταυριάνα Σταθοπούλου κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο, με τη δεύτερη να πιάνει το όριο και για το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Το όριο για το πανελλήνιο έπιασε και η Σταματική Φιλιπποπούλου στα 100 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Μαριδήμη Χανδρινού στο μήκος.

Να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι αθλητές του Μεσσηνιακού έχουν ήδη πετύχει τα προκαθορισμένα όρια πρόκρισης για τα πανελλήνια πρωταθλήματα του καλοκαιριού από προηγούμενες διοργανώσεις.

Στους αγώνες στίβου στο Λουτράκι συμμετείχαν περισσότερα απ 90 σωματεία και περισσότεροι από 500 αθλητές. Την αποστολή του Μεσσηνιακού συνόδευσαν οι Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Καλυβιώτης, Θεόδωρος Χάντζος, Λούης Τσάτουμας και Γιάννης Γρίβας.