Πέμπτη, 05 Μάιος 2022 20:46

ΤΕΝΙΣ: Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν δυσκολεύτηκε περισσότερο απ΄ ό,τι στο χθεσινοβραδινό αγώνα του απέναντι στον Λούκας Πούιγ, καταφέρνοντας να νικήσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0 σετ (6-3, 6-4) και να προκριθεί στα προημιτελικά του Όπεν της Μαδρίτης.

Η αποψινή ήταν η τέταρτη νίκη του Έλληνα πρωταθλητή στις συνολικά πέντε αναμετρήσεις με τον Βούλγαρο αντίπαλό του. Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ, που νίκησε νωρίτερα δύσκολα με 7-6(7), 7-5 τον Ντάνιελ Έβανς. Στο πρώτο σετ ο 23χρονος Έλληνας έκανε μπρέικ στο έκτο γκέιμ και πήρε προβάδισμα με 5-2, ο Ντιμιτρόφ μείωσε σε 5-3, αλλά ο Τσιτσιπάς έφτασε το 1-0 με 6-3 στο σερβίς του. Στο δεύτερο σετ ο μετέπειτα νικητής προηγήθηκε 3-1, ο Ντιμιτρόφ κατάφερε να διατηρήσει έκτοτε το σερβίς του αλλά το  ίδιο έκανε και ο αντίπαλός του, που έφτασε στο 6-4 και την πρόκριση.