Τετάρτη, 03 Μαϊος 2023 12:31

ΣΤΙΒΟΣ – ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 στην Τρίπολη

Πλούσια και με πολλές επιτυχίες ήταν η αγωνιστική δραστηριότητα του τμήματος στίβου του Μεσσηνιακού το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Απριλίου.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες της αγωνιστικής κατηγορίας Παίδων/ Κορασίδων (Κ18) συμμετείχαν στο διασυλλογικό περιφερειακό πρωτάθλημα στην Τρίπολη. Η παρουσία των αθλητών/ αθλητριών ήταν εντυπωσιακή, με αποτέλεσμα την κατάκτηση της 1ης θέσης για τον σύλλογο στη γενική κατάταξη μεταξύ 21 αθλητικών σωματείων.
Συνολικά τον Μεσσηνιακό εκπροσώπησαν 21 αθλητές/ αθλήτριες και κατέκτησαν 10 μετάλλια. Από αυτά 5 ήταν χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα. Επιπλέον υπήρξε σημαντικός αριθμός επίτευξης ορίων για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 του καλοκαιριού.