Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2023 15:59

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Διακρίσεις του ΝΟΚ στον αγώνα στη μνήμη του Γεωργίου Καρέλια

Με 14 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχε ο Ναυτικός Ομιλος Καλαμάτας “Ο Ποσειδών” στον διασυλλογικό αγώνα ιστιοπλοΐας για σκάφη τύπου Optimist και ILCA 4, που διοργάνωσε ο ΝΑΣΚ
Αίολος για 37η χρονιά και ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Γεωργίου Α. Καρέλια.

Ο ΝΟΚ έλαβε μέρος με 7 αθλητές στα Optimist και 7 στη κατηγορία ILCA 4.
Οι περισσότεροι αθλητές στη κατηγορία των optimist ήταν αρχάριοι με λίγο χρόνο εκπαίδευσης. Παρ’ όλα αυτά τα πήγαν εξαιρετικά και έδειξαν ότι στο μέλλον θα έχουν πολύ μεγάλη εξέλιξη. Να σημειωθεί ότι το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου δεν έγιναν κούρσες λόγω άπνοιας. Την Κυριακή 1 Οκτωβρίου, ο καιρός ήταν σύμμαχος, ώστε να πραγματοποιηθούν 4 ιστιοδρομίες, για κάθε κατηγορία.
Οι αθλητές του ΝΟΚ υπό τις οδηγίες του προπονητή Νίκου Κομπότη, έπιασαν καλή απόδοση και είχαν αρκετές διακρίσεις. Στα αγόρια στα Optimist στη κατηγορία junior, ο Δημήτρης Κακαλίκας κατέλαβε την 4η θέση. Στη κατηγορία ILCA4, την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη κατέλαβε η Ξάνθη Μαρισέλ και τη 3η θέση η Χρυσάνθη - Νικολέττα Καραμπάτσου. Ακόμα έλαβαν μέρος στα Optimist οι: Κουγιούφας Ορφέας, Κουγιούφα Ροδάνθη, Δερμάτης Κοσμάς, Νικόπουλος Αναστάσιος, Παπαδόπουλος Γιώργος και Σιδερέας Χρήστος, και στην κατηγορία ILCA 4 οι: Σιαφάκας Αριστοτέλης, Παπαγιαννοπούλου Νίκη, Παπαγιαννοπούλου Κατερίνα, Νικόπουλος Νίκος και Κανελλόπουλος Ευστάθιος. Να σημειωθεί ακόμα ότι στον αγώνα, ήταν πολύ σημαντική η στήριξή του Αλέξανδρου Χόχωλη. Ο αθλητής του ΝΟΚ, επανήλθε στο τμήμα ιστιοπλοΐας μετά από απουσία πολλών ετών και σε άριστη συνεργασία με τον προπονητή Νίκο Κομπότη, θα βοηθήσει πολύ τους αθλητές για τις νέες επιτυχίες του ΝΟΚ. Ο Χόχωλης με τα χρώματα του καλαματιανού συλλόγου είχε κατακτήσει το 2008 την 5η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και την 7η θέση στο Παγκόσμιο
Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας στη κατηγορία ILCA4. Ο Έφορος Ιστιοπλοΐας,. Γιώργος Σπυρόπουλος δήλωσε πολύ χαρούμενος που παλιοί αθλητές του συλλόγου όπως είναι οι Κομπότης Νίκος, Χόχωλης Αλέξανδρος και άλλοι επιστρέφουν και συμμετέχουν ενεργά στην ανάπτυξη του αθλήματος αλλά και στην μεταλαμπάδευση των γνώσεων τους στους νέους αθλητές.