Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024 11:43

ΠΟΛΟ – ΑΡΓΗΣ: Μεγάλη νίκη επί της πρωτοπόρου Ν.Ε. Πατρών

Σπουδαία νίκη για τον Αργη το Σάββατο για την 13η αγωνιστική του 38ου πρωταθλήματος της Α2 πόλο ανδρών…

Η καλαματιανή ομάδα επικράτησε με σκορ 11-10 της Ν.Ε. Πατρών και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της Πατρινής ομάδας! Μια νίκη που αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία να αναλογιστεί κανείς πως επήλθε επί της πρωτοπόρου ομάδας του ομίλου, η οποία μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, που φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο Καλαμάτας.
Παρά τη νίκη του ο Αργης παραμένει με 7 βαθμούς στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας όμως πως τον αδικεί η θέση αυτή.
Η Ν.Ε. Πατρών προηγήθηκε με 2-4, 4-6 και 5-7, με τον Αργη να κάνει την ανατροπή και με τέσσερα γκολ σερί να προηγείται με 9-7, εξήμισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.
Ομως η Αχαϊκή ομάδα με ένα σερί 0-3, πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 9-10, τρία λεπτά πριν το φινάλε.
Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Κώστα Πετρόπουλου έδειξε χαρακτήρα και με δύο γκολ από τους Νεγκίς και Μακαντάνη πήρε τη μεγάλη νίκη με σκορ 11-10.
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 3-1, 3-3
ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Ψιρογιαννης 1, Μακαντάνης 3, Νεγκις 2, Γιαννόπουλος 2, Τσελέντης 1, Παπαποστόλου 1, Χρ. Τσιότσιος 1
Ν.Ε. ΠΑΤΡΩΝ: Λυκούδης 3, Τουλγαρίδης 2, Καραΐσκος 2, Τρασαι 3.
Για την 14η αγωνιστική ο Αργης Καλαμάτας θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 23 Μαρτίου στις 2 μ.μ. στο Δημοτικό κολυμβητήριο Γέρακα το Νηρέα Γέρακα.