Σάββατο, 01 Ιούνιος 2013 20:50

Πρώτος με 8.06 ο Τσάτουμας στα Παπαφλέσσεια, οι νικητές των αγωνισμάτων

Με άλμα στα 8.06 στην δεύτερη του προσπάθεια ο Μεσσήνιος άλτης Λούης Τσάτουμας πήρε την πρώτη θέση στα Παπαφλέσσεια που ολοκληρώθηκαν πριν λίγο στο Δημοτικό Στάδιο της Καλαμάτας.

Ο Τσάτουμας χειροκροτήθηκε από τους σχεδόν 1.000 θεατές που αψήφησαν τον κακό καιρό και έδωσαν χρώμα με την παρουσία τους στο μίτινγκ. Δεύτερος στο μήκος ήρθε ο Λάκωνας Γιώργος Τσάκωνας με 7.89.

Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία με τα παιδιά της ακαδημίας του Μεσσηνιακού να συμετέχουν σε πολλά αθλήματα και να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Να σημειωθεί πως για πρώτη φορά συμμετείχαν και αθλητές με αναπηρία που έστειλαν το δικό τους μήνυμα στον κόσμο.

Ειδικές βραβεύσεις έγιναν στον Μεσσήνιο αθλητή του τένις με αμαξίδιο Γιώργο Λαζαρίδη και στην αντιπρόεδρο του Συλλόγου των Ελλήνων Ολυμπιονικών Βούλα Κοζομπόλη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Τα προγνωστικά που ήθελαν το μήκος των ανδρών, ως το ισχυρό αγώνισμα της διοργάνωσης, επιβεβαιώθηκαν. Ο Λούης Τσάτουμας ξεκίνησε τη σεζόν με το δεξί και με καλύτερο άλμα στα 8,06 μέτρα. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού έδειξε σε καλή κατάσταση και σε θέση στις επόμενες διοργανώσεις να κυνηγήσει μια ακόμη καλύτερη επίδοση. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ με 8,66 μ., ο οποίος είχε ακόμη άλμα στα 7,93 μ., θα πραγματοποιήσει τον επόμενο αγώνα του στο Ραμπάτ στις 9 Ιουνίου . “Για αρχή ήταν μια καλή παρουσία. Μέσα από τους αγώνες περιμένω να βελτιωθεί. Ο επόμενος αγώνας του θα γίνει στο Ραμπάτ”, είπε ο προπονητής του Δημήτρης Βασιλικός. Σταθερή παρουσία από τον Γιώργο Τσάκωνα, που πέτυχε 7,89 μ., λίγες μέρες από το 7,91 μ. στο Πεκίνο.

Ο Σπύρος Λεμπέσης δείχνει να βρίσκει το ρυθμό του, καθώς μετά το μέτριο 73,92 μ. στην Ντόχα, έστειλε το ακόντιο στα 78,80 μ. και κατέλαβε την πρώτη θέση στον αγώνισμα. Ο αθλητής του Πέτρου Ακριβάκη είχε ακόμη βολή στα 77,15 μέτρα.

“Θα μπορούσα να πετύχω μια βολή καλύτερη από τα 81,00 μ. που θα μου έδινε το χαμηλό όριο για το Παγκόσμιο. Είναι νωρίς ακόμη για μένα, καθώς προέρχομαι από τον σοβαρό τραυματισμό στον ώμο. Είμαι όμως, σε καλό δρόμο. Ο καιρός δεν ήταν πολύ καλός, καθώς είχε υγρασία και κρύο”, είπε ο Λεμπέσης.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη χρονιά ο Λυκούργος Τσάκωνας, ο οποίος πέτυχε 20.72 στα 200 μ. και έδειξε από νωρίς πως και φέτος όχι μόνο θα είναι σε θέση να δώσει το παρών σε μια μεγάλη διοργάνωση, αλλά να σταθεί με αξιοπρέπεια. Ο νικητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων της Οστράβας, στην επόμενη κούρσα του που θα γίνει στο Τορίνο το ερχόμενο Σάββατο θα επιδιώξει ένα χρόνο κάτω από το 20.60, που είναι το χαμηλό όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μόσχας.

“Ωραία κούρσα, είχε κάποια λάθη, πέρασα αργά το πρώτο κομμάτι και ίσως για αυτό δεν έκανα μια επίδοση κάτω από 20.70. Το επόμενο Σάββατο θα αγωνιστώ σε μίτινγκ στο Τορίνο. Στόχος της χρονιάς οι Μεσογειακοί και φυσικά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα”, είπε ο αθλητής.

Το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων του Τάμπερε εξασφάλισε στα 100 μ. εμπ. η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου πραγματοποίησε πολύ καλή κούρσα, ανεβάζοντας τον ρυθμό μετά τα μισά της για να τερματίσει τελικά σε 13.60. Το προηγούμενο ρεκόρ της αθλήτριας ήταν 13.81, από τα φετινά Παπαφλέσσεια. Νικήτρια της κούρσας ήταν η Κοντάκοβα με 13.09, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ αγώνων.

Η Σοφία Πιτούλη μετά τα 3.000 μ. έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων και στα 1.500 μέτρα. Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε σε 4.23.39 και έδειξε πως και σε αυτή την απόσταση έχει τη δυνατότητα να κυνηγήσει καλές εμφανίσεις. Το επόμενο διάστημα η αθλήτρια και ο προπονητής της Χρήστος Παπαχρήστος, θα αποφασίσουν για το αγώνισμα στο οποίο θα πάρει μέρος στο Ριέτι, με τα 3.000 μ. να έχουν το προβάδισμα.

Ο Ανδρέας Δημητράκης κάνοντας αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο αγώνισμα με 1.49.06 και έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει της επόμενης εμφάνιση του, στο βασικό του αγώνισμα τα 1.500 μέτρα.

Πολύ καλή εμφάνιση στα 100 μ. από την Γρηγορία Κεραμιδά, η οποία ήταν δεύτερη στα 100 μ. με 11.78 επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ και η κορυφαία επίδοση φέτος στην χώρα. Στον πρώτης αγώνα στη σεζόν η Μαρία Γάτου πέτυχε 11.90.

Ο Χρήστος Καλαμάρας με 10.66 έδειξε και φέτος πως θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο αγώνισμα, όπως και ο Παναγιώτης Ανδρεάδης που ακολούθησε με 10.67. Στην λεγόμενη “γρήγορη” σειρά, ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε πέμπτος με 10.68.

Η χρονιά δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Αθανασία Πέρρα, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα της με τρία άκυρα άλματα στο τριπλούν. Νικήτρια με 13,79 μ. ήταν η Ρωσίδα Ιρίνα Γκουμένιουκ και δεύτερη η Λευκορωσίδα Νατάλια Βιάτκινα με 13,39 μέτρα. “Εβρεχε και έχει κρύο. Προπονητικά είμαι έτοιμη, απλώς χρειάζομαι αγώνες”, είπε η Πέρρα.

Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε ο Πέτρος Κυριακίδης στα 400 μ., ο οποίος πέτυχε 47.16, πίσω από τον Βρετανό Λουκ Λένον-Φορντ που ήταν νικητής με 46.79. Ο Δημήτρης Γράβαλος, πήγε στην Καλαμάτα με 47.21 και έμεινε στην τρίτη θέση με 47.44.