Δευτέρα, 22 Νοέμβριος 2021 11:23

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 0-3: Ανετη νίκη στο Αίγιο

Τη νικηφόρα πορεία της συνέχισε το Σάββατο η Καλαμάτα ‘80 που επικράτησε με 3-0 σετ (15-25, 20-25, 22-25) του Αιγιαλέοντα στο Αίγιο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Pre league βόλεϊ Ανδρών.

Οι “Λύκοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Αιγίου να πιστέψει πως μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Πήραν το πρώτο σετ εύκολα με 25-15 και παρότι στο δεύτερο και το τρίτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, η Καλαμάτα ‘80 με σοβαρότητα τα καθάρισε αφήνοντας τον Αιγιαλέων στους 20 και 22 πόντους αντίστοιχα.
Ετσι η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη έδωσε συνέχεια στη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική και παραμένει στο -1 από την κορυφή και τον ΑΣ Κέρκης.
Την επόμενη αγωνιστική η Καλαμάτα ‘80 παίζει εντός έδρας με τον Πανερυθραϊκό.
Μετά το παιχνίδι σε δηλώσεις του στην “Ελευθερία” ο προπονητής των “Λύκων” Παναγιώτης Ντάκουρης ανέφερε:
“Σχετικά εύκολη ήταν η επικράτηση μας. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο σετ, όπου δεν αφήσαμε περιθώρια στον αντίπαλο να ελπίζει σε κάτι καλό. Βέβαια επειδή είναι μια πολύ έμπειρη και σκληροτράχηλη ομάδα, στα επόμενα δύο σετ μας πίεσε, αλλά καταφέραμε να αντέξουμε σε αυτή την πίεση και να νικήσουμε. Αξίζουν συγχαρητήρια όλοι οι παίκτες που καταφέραμε να πάρουμε ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα σε μία σκληρή έδρα”.
Τα σετ: 15-25, 20-25, 22-25.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δημητούλης, Παλέντζας, Γεωργάτος, Πελεκούδας, Χαραλαμπίδης, Δαλακούρας, Μπούρας (λ), Ε. Ντάκουρης (λ), Χριστόφας, Κανελλόπουλος.
ΑΟ ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Παπαδόπουλος): Δημησιάνος, Λουπ, Βασιλάκος, Δασκαλόπουλος, Βλαχοστάθης, Χασάπης (Σύρος), Παπασταθόπουλος, Νανόπουλος, Σαλαβασίδης, Καραγεώργος (λ).]