Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2021 12:06

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πέρασε και από τα Βριλλήσια ο Απόλλων

Την 7η νίκη σε 8 αγωνιστικές πανηγύρισε το Σάββατο ο Απόλλων Καλαμάτας, περνώντας άνετα και από την έδρα του Φ.Ο. Βριλλησίων.

Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη επικράτησε με 3-0 σετ και με 22 βαθμούς βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Β' ομίλου της Pre League βόλεϊ γυναικών. Εχει ένα βαθμό λιγότερο από τον Ναύαρχο Βότση, τον οποίο θα υποδεχτεί το Σάββατο στο ντέρμπι που θα κρίνει την πρωτιά στον όμιλο. Ο Απόλλων έχει ηττηθεί μόνο στη Θεσσαλονίκη και δείχνει ικανός για μία ακόμα άνοδο.
Στο προχθεσινό ματς. η μεσσηνιακή ομάδα πήρε άνετα τα δύο πρώτα σετ με 16-25 και 14-25. Ο Φ.Ο. Βριλλησίων αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 16-12 και 19-17. Ο Απόλλων ισοφάρισε σε 19-19 και το ματς πήγαινε πόντο - πόντο. Στο πρώτο σετ μπολ (23-24) οι καλαματιανές δεν τα κατάφεραν, αφού η Μαραθοκαμπίτου ισοφάρισε. Στη συνέχεια όμως η Θεοδωρακέα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Απόλλωνα και στην επόμενη επίθεση των Βριλλησίων η μπάλα βγήκε άουτ και έτσι το σκορ έγινε 24-26 και 0-3 σετ.
Τα σετ: 16-25 14-25 24-26
ΦΟ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ (Χρ. Τριανταφυλλόπουλος): Ερώτα, Στάθη, Κωστοπούλου, Καλογεράκη, Μαραθοκαμπίτου, Μικέλη, Χαβιάρα (λ), Σολωμού, Βουμβουράκη, Γιώτα, Πολίτη (λ).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου, Μπεσσή, Καράμπελα, Γρίβα, Θεοδωρακέα, Γκιαούρη (λ), Κόλλια, Βενέτη, Τόσι, Καρακύκλα, Καραμούντζου, Τσάτουμα.