Δευτέρα, 13 Δεκέμβριος 2021 13:15

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ 3-2: Με ψυχή οι “Λύκοι” πήραν το ντέρμπι στο τάι μπρέικ (φωτό)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε δύο ώρες και 24 λεπτά η Καλαμάτα '80 νίκησε το Σάββατο στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής τον Α.Σ. Κέρκης με 3-2 σετ!

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Pre League βόλεϊ ανδρών και διεξήχθη στο Κλειστό της Παραλίας παρουσία πλήθος κόσμου που δημιούργησε "καυτή" ατμόσφαιρα!
Οι "Λύκοι" μετά από αυτή τους τη νίκη ξέφυγαν 3 βαθμούς από την ομάδα της Σάμου, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Συνάμα πήραν τη ρεβάνς για την μοναδική τους ήττα στο πρωτάθλημα που ήταν στο ματς του πρώτου γύρου, επίσης στο τάι μπρέικ.
Η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε "καθαρά" τα δύο πρώτα σετ με 25-23 και 25-22.
Ομως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ (21-25, 19-25), έχοντας εξαιρετικό σερβίς με τον Μπαρμπούνη να δυσκολεύει την υποδοχή των γηπεδούχων.
Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος του Α.Σ. Κέρκης, με την Καλαμάτα ‘80 όμως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη...
Στο τάι μπρέικ έσπασαν... καρδιές, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Α.Σ. Κέρκης προηγήθηκε με 10-12 σε ένα κρίσιμο σημείο, όμως τελικά η Καλαμάτα '80 με τη βοήθεια του κόσμου και δυναμώνοντας στο μπλοκ "λύγισε" την ομάδα της Σάμου με 18-16 και με 3-2 σετ πήρε τη μεγάλη νίκη!

Τα σετ: 25-23, 25-22, 21-25, 19-25, 18-16
Διαιτητές: Θ. Καραγιαννόπουλος, Δ. Κτενάς
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δαλακούρας, Πελεκούδας, Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Χριστόφας, Δημητούλης, Μπούρας (λ), Μπεσσής, Κατσιαφλάκας.
Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ (Αργύρης Ψαρράς): Γεωργίου, Μπαρμπούνης, Αράγια, Ναζαρένο, Κουτσομύτης, Τουρνάκης, Κοντοκώστας (λ), Γαβριήλ, Στράτος, Κανασάρος, Φραγκιαδάλης (λ.).