Κυριακή, 06 Μάρτιος 2022 21:00

Μεγάλη νίκη η Καλαμάτα '80 3-0 σετ τον πρωτοπόρο Πήγασο

Ζωντανή στη μάχη της απευθείας ανόδου στην Volley League έμεινε η Καλαμάτα '80, καθώς νίκησε απόψε με 3-0 σετ στο Κλειστό τον Πήγασο Πολίχνης.

Οι "λύκοι" με ψυχή και πάθος,  λύγισαν τον πρωτοπόρο στον γ' όμιλο της Pre League βόλεϊ ανδρών και μείωσαν στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά και ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές για το φινάλε. Το εν λόγω ντέρμπι εντασσόταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και είχε αναβληθεί δύο φορές λόγω κρουσμάτων κορονoϊού. Η Καλαμάτα '80 που ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει στην πρώτη θέση, πήρε το πρώτο σετ με 25-23 και μαζί ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια που ήταν εξίσου δύσκολη. Στο δεύτερο σετ έγινε επίσης μεγάλη μάχη με τη μεσσηνιακή ομάδα να έχει τις λύσεις στο φινάλε και να επικρατεί με 26-24. Το τρίτο σετ και μαζί η νίκη δεν γινόταν να... χαθεί.  Ο Πήγασος Πολίχνης τα έπαιξε όλα για όλα στο τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι με την ώθηση της εξέδρας επικράτησαν με 27-25 και πανηγύρισαν μια "καθαρή" νίκη κόντρα στον πιο ισχυρό αντίπαλο στον όμιλο της ανόδου. Ο Πήγασος έχει 17 βαθμούς, η Καλαμάτα '80 16 και ακολουθεί ο Α.Σ. Κέρκης Σάμου με 14 βαθμούς, ο Αριστοτέλης Σκύδρας με 13 βαθμούς και ο Αθλος Ορεστιάδας που νίκησε με 3-1 σετ την ΑΕΚ με 12 βαθμούς, ενώ η Ενωση έχει μόλις 3 βαθμούς. Το ματς της ΑΕΚ με τον Αθλο, ήταν το μοναδικό που έγινε για την 9η αγωνιστική.